Tech László Ferenc 2022. április. 09. 17:10

Az okos és sportos órák netovábbja: teszten a napelemes, elemlámpás Garmin Fenix 7X

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A Garmin csuklón viselhető csúcskategóriás kütyüje sok funkcióval rendelkezik, pontos és akár hónapokig bírja egy töltéssel. Mégsem való mindenkinek, és nemcsak a 400 ezer forintot közelítő ára miatt.

A Garmin kínálatában többek közt sportórák is fellelhetők, melyek az utóbbi időkben egyre okosabbak. E tekintetben a 2012-ben debütált Fenix jelenti a csúcskategóriát a Garminon belül, melyből nemrégiben megérkezett a 7-es széria, és ebből mi most a legnagyobb méretű és egyben legnagyobb tudású Fenix 7X Sapphire Solart csatoltuk a csuklónkra.

László Ferenc

Hatalmas

Jelen tesztalanyunk 51x51x14,9 milliméter méretű és 89 gramm tömegű, vagyis egyértelműen a legnagyobb és legnehezebb okosórák közé sorolható. Emiatt aztán nagyon nem való mindenkinek, vékonyabb alkaron nem mutat valami jól és bizony alvás közben sem számít a legkényelmesebb viseletnek.

Talán éppen ezért létezik a Fenix 7X-nek két kompaktabb testvére is: a Fenix 7 a középső modell, a Fenix 7S pedig a legkisebb delikvens. Színek közül is lehet választani, ráadásul a szabványos szíjak bármikor könnyen cserélhetők.

László Ferenc

Az összeszerelési minőség makulátlan, a kezelőszervek remek helyen kaptak helyet és korrekt méretűek. Azzal viszont meg kell békülnünk, hogy a Fenixnek ez a legújabb generációja is sokkal inkább sportos megjelenésű, semmint elegáns. Persze azért ingből kikandikálva sem mutat rosszul, főleg ha valamilyen jó minőségű bőr- vagy fémszíjjal társítjuk.

A kijelzőt a csúcsmodell esetében zafírüveg védi a kisebb-nagyobb külső behatásoktól, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy az olcsóbb Fenixek frontrésze is kellően erős védelmet élvez. A továbbfejlesztett szenzorok értelemszerűen alul kaptak helyet, és a 7X esetében újdonság az elemlámpa funkció.

László Ferenc

Utóbbi sokkal erősebb, mint más órák egyszerűen kijelzőfényerővel operáló hasonló megoldásai, ráadásul nemcsak fehéren, hanem pirosan is képes világítani.

Beállítható, hogy futás közben az előre lendülő karunkon fehér, a hátra lendülőn pedig piros fényt adjon ki magából, vagyis az elemlámpa nemcsak hasznos tud lenni, hanem a biztonságot is növelheti.

Azt pedig talán már teljesen magától értetődő, hogy kiváló por- és vízállóságot kapunk. A Fenixekkel nem egyszerűen csak úszni lehet, hanem akár egészen 100 méteres mélységig le is merülhetünk velük, megfelelő banki háttér esetén pedig ott a GarminPay fizetési lehetőség.

László Ferenc

Érints meg!

A más márkák irányából érkezők számára furcsán hangozhat, mindenesetre tény, hogy a Fenixek csak most, 2022-ben kaptak érintőkijelzőt. Mivel ezeket az órákat a remek nyomógombok és az átgondolt menürendszer miatt eddig is jól lehetett kezelni, egyeseknek talán nem is hiányzott az érintésérzékenység, mégis azt kell mondjuk, hogy azért már ideje volt ezen funkcionalitás meghonosításának.

Mivel a nyomógombok is megmaradtak, rajtunk áll a választás, hogy használjuk-e az érintőkijelzőt vagy sem, de például a térképkezelésnél határozottan örülhetünk az érintésérzékenységnek. Utóbbi bármikor egyszerűen letiltható, sőt azt is megadhatjuk, hogy mely üzemmódokban legyen érintésérzékeny a kijelző, és melyekben ne.

László Ferenc

Az 1,4 colos átmérőjű színes kijelző 280x280 pixeles felbontású, ami elmarad a legnépszerűbb okosórák szintjétől és színgazdagság szintjén is lenne még hova fejlődni. Cserébe viszont szuperhosszú üzemidőt kapunk, és a lehetőséget, hogy a visszaverődő fényt hasznosító kijelzőről bármikor le tudjuk olvasni a pontos időt és az egyéb információkat.

Erős napfényben is kiválóan láthatóak a különböző vizuális tartalmak, teljes sötétségben pedig ott a háttérvilágítás, ami természetesen akár a csuklónk felemelésére is aktivizálódhat. A Garmin azokra is gondol, akik nem szívesen adnák alább a szuperkontrasztos OLED kijelzőknél, számukra készült az Epix Gen 2, mely egyetlen közepes méretben támadó óra a Fenixekéhez nagyon hasonló tudást biztosít valamivel szerényebb üzemidő mellett.

Szikrázó napsütésben
László Ferenc

Alvástól a futásig

A szenzorokkal alaposan telepakolt Fenix 7X 24 órás véroxigénszint mérésre képes, vagyis akár alvás közben is rögzíti az vérünk oxigéntelítettségével, valamint a légzéssel kapcsolatos adatokat. A mért eredményekről reggel grafikonon értesülhetünk, és megtudhatjuk többek közt, hogy milyen hosszú volt az alvás, és hogy abból mekkora részt tettek ki a különböző mély-, éber, illetve REM szakaszok.

Ha kellően hosszú és jó minőségű az alvásunk, akkor a „Body Battery”, vagyis a testünk akkumulátora ideális esetben 100 százalékra feltöltve vág neki a napnak. Munka vagy sportolás közben a stressz és az energiakifejtés gyorsan csökkentheti a töltöttséget, de ha csak pár percre is le tudunk ülni pihenni, az máris pozitív hatást gyakorol a grafikonunkra.

László Ferenc

Szerintünk a Body Battery sokkal több egyszerű vakításnál, nagyon is hasznos és megbízható adatokkal szolgáló funkció, eltérően például az óra hőmérőjétől, melynek a valahol a testhőmérséklet és a külső hőmérséklet közötti adataival nem sok mindent lehet kezdeni.

A számtalan sportfunkció közül mi elsősorban a futást és a gyaloglást próbáltuk ki, és azt tapasztaltuk, hogy a rögzített adatok és információk igen pontosak, legyen szó a pulzusról, a lépészámról vagy akár az aktuális koordinátákról. A zafírüveges Fenixek újfajta többcsatornás GPS-vevőt kaptak, így nem csoda, hogy még épületek takarásában vagy sziklás vidéken is gyorsan és pontosan üzemelnek.

László Ferenc

Sportágakból abszolút nincs hiány. A kerékpározás, az úszás és a síelés mondhatni teljesen alap, de a Fenix 7X többek közt a triatlonosokat, a falmászókat, a kiteboardozókat és a súlyzózás szerelmeseit is maximálisan kiszolgálja. Az edzésekről rengeteg adat és grafikon elemezhető ki a Garmin Connect alkalmazásban (Android, iOS), információkat nyerhetünk a különböző terhelési zónákról, az optimális fejlődést támogató javaslatokat kaphatunk, és azt is megtudhatjuk, hogy a következő edzésig mennyit ajánlott pihennünk. 

A Garmin órákhoz számos különböző külső szenzor is kapható, így például pulzuspánt, futásdinamikai jeladó vagy biciklis pedálfordulat érzékelő.

Fenix 5X, 6X Pro és 7X
László Ferenc
Fenix 5X, 6X Pro és 7X
László Ferenc

A kiviteltől függően 16-32 GB-os belsőmemóriában nemcsak a kontinensnyi térképek, hanem kedvenc zenéink is remekül elférnek. Egy mintegy 300 dalos Spotify lejátszási lista zenéit körülbelül 30 perc alatt tudtuk átmásolni wifin keresztül az órára, és amint ezzel megvoltunk, a telefont otthon hagyva, a zenéket az óráról a vezeték nélküli fülesre átlőve tudtunk zenét hallgatva futni. Ezenkívül pedig akár a telefon zenelejátszóját is távvezérelhetjük az óráról.

A menürendszer logikus felépítésű, könnyen kezelhető, de nem annyira tetszetős a szemnek, mint a riválisok adott esetben színesebb-pörgősebb szoftverei. Cserébe viszont olyan szinten személyre szabhatók a különböző funkciók, hogy csak ámultunk és bámultunk. Ingyenes és fizetős óralapokból nincs hiány, ezeket egy külön alkalmazás, a Connect IQ (Android, iOS) segítségével gyűjthetjük be.

László Ferenc
László Ferenc

Ami hiányozhat és ami nagyon jó

A beérkező üzenetek késlekedés nélkül stabilan megérkeznek az órára és válaszadási lehetőség is van, illetve androidos telefonok esetén a hívásokat is elutasíthatjuk. Fogadni azokat nem tudjuk, ugyanis a 7-es Fenixekben sincs mikrofon és hangszóró, így az okosóra fronton egyre divatosabb és sokszor igen hasznos kihangosítást sajnos elbukjuk.

Ehhez hasonlóan eSIM sincs a fedélzeten, ami adott esetben erősen behatárolhatja a telefon nélküli sporttevékenységek lefolytatását. Vezeték nélküli töltést sem kapunk, maradt a Garmin egyedi vezetékes csatlakozó aljzata, ezzel azonban bőven együtt lehet élni, főleg, mert meglehetősen ritkán van szükség töltésre.

László Ferenc

A méretes akkumulátor és a szerény fogyasztás miatt jelen tesztalanyunk úgy produkált bő kéthetes üzemidőt, hogy a szenzorai szinte folyamatosan nyúzva voltak és az egyéb energiapazarló funkciókat is gyakran használtuk. Ennél szolidabb használat mellett a 20-30 nap is simán benne lehet a pakliban, sőt, expedíciós GPS üzemmódban, napenergiával akár 4 hónapig is húzhatjuk egy feltöltéssel.

A nap energiáját a kijelző körüli napelemív segítségével hasznosítja az óra, mely egyrészt kicsit nagyobb lett, másrészt némileg hatékonyabb lett az elődjénél, és emiatt 10 helyett akár 30 százalékot is rádobhat az üzemidőre. Már amennyiben persze sokat tartózkodunk napsütéses helyeken.

László Ferenc

Konklúzió

+: többféle méretben létezik, hatalmas tudás, megbízható és pontos működés, személyre szabhatóság, elemlámpa funkció, hosszú üzemidő.

: nagy és nehéz, a hőmérőnek nincs sok értelme, nincs benne kihangosítás, eSIM, és wireless töltés, magas ár.

A Garmin Fenix 7X Sapphire Solar 2022 egyik legnagyobb tudású, számos smart funkcionalitást felvonultató GPS-es sportórája. Minket elsősorban egyszerű kezelhetősége, pontos és megbízható működése, hatalmas tudása, személyre szabhatósága és üzemideje révén vett le a lábunkról, a korábbi Fenix felhasználók számára pedig elsősorban az érintőkijelzője, pontosabb GPS-e, jobb napeleme és remek elemlámpája miatt lehet vonzó.

Más okosórák után a kijelző minősége esetleg csalódást kelthet, ez esetben ott az Epix Gen 2 testvérmodell, az egyéb hiányosságokkal pedig a legtöbbünk tökéletesen együtt tud élni.

A rendkívül széles szolgáltatási körnek és a minőségnek persze alaposan megkérik az árát, így a laikusokat sokkolhatja, hogy jelen tesztalanyunk árcéduláján 375 ezer forintos összeg olvasható. Amennyiben beérjük a zafírüveg nélküli változattal, akkor 338 ezer forintból úszható meg a vásárlás.

A kisebb méretű Fenix 7 és 7S 263 ezer forinttól indul, az OLED paneles Epix Gen 2 pedig alaphangon 338 ezer forintba kerül.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Világ Bábel Vilmos 2024. november. 26. 17:49

Angela Merkel szerint Angela Merkel mindent jól csinált

Megjelent a kortárs európai politika legmeghatározóbb vezetőjének önéletrajza. Angela Merkel 300 oldalt írt a gyerekkoráról és 400-at a kancellári hivatalban töltött 16 évről. Bocsánatkérés nincs, már-már komikusan leíró próza van. Orbán Viktor először egy focimeccsen tűnik fel. Recenzió.