Tech hvg.hu 2022. február. 17. 19:03

Napelemekkel mentenének meg évi 238 millió liter vizet Kaliforniában

Kalifornia egyik vízszolgáltatója egy tudományos publikációból kiindulva döntött úgy, hogy napelemeket szerel a helyi csatornarendszerek fölé.

A globális felmelegedés évek óta komoly problémát jelent Kaliforniában. A szárazság egyre nagyobb, a gazdák pedig egyre nehezebben tudják öntözni a földjeiket, a víz pedig egyre gyorsabban és nagyobb ütemben párolog el a csatornákból. Az egyik helyi szolgáltató, a Turlock Irrigation District (TID) ezért egy különleges megoldással állt elő.

A Gizmodo beszámolója szerint a TID 20 millió dolláros, vagyis nagyjából 6,2 milliárd forintos támogatást kapott az államtól arra a projektre, amelynek keretében napelemeket telepítenének a csatornák fölé.

Kaliforniában sok víz folyik át a 6437 kilométeres csatornarendszeren, amely Sierra Nevada hegységből és az északi területekről szállítja a vizet a tározókba, tavakba és vízerőművekbe, valamint a gazdaságok számára. A túlhasználat már így is komoly fenyegetést jelent erre a készletre, ami mellé az is betársul, hogy a víz egy része elpárolog a hőség miatt.

Project Nexus

A Nexus projekt a Nature Sustainability című tudományos lapban 2021-ben megjelent egyik publikációra épít. Ezek szerint ha a rendszer fölé napelemeket telepítenének, azzal évente 63 milliárd gallon, vagyis nagyjából

238 480 942 392 liter vizet lehetne megmenteni ettől.

Ez 50 ezer hektár termőterület öntözéséhez, vagy 2 millió ember vízszükségletének kielégítéséhez elegendő.

Project Nexus

Kaliforniában egyébként 9 millió hektár termőterület van, így ez sem feltétlenül jelent csodaszert a problémák megoldására, de azért egy igen hatékony előrelépés. A panelekkel a számítások szerint 13 GW energiát lehetne megtermelni, ami az állam teljes energiaszükségletének nagyjából hatoda. A víz hűtené a paneleket, ami javítaná azok hatékonyságát.

Ez a projekt csak két kis csatornaszakaszon valósulna meg, de így is 100 ezer háztartás számára lenne elegendő a megtermelt áram. A TID az idei évben kezdené meg az építkezéseket, amelyek 2024-ig tartanának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Világ Földes András 2024. december. 27. 16:27

Libanonban értettem meg, hogyan durvulhatott be ennyire a Közel-Kelet - Földes András videója

Hogy történhetett, hogy Izrael Libanont bombázta, de Szíriában dőlt meg a rezsim? A legfeszültebb időszakban utaztam az ostromlott országba, ahol közelről láttam a Hezbollah elleni háborút. Miért támogatja a libanoniak egy része Izraelt? Hogyan ejtette túszul a Hezbollah egész Libanont? Hogy lehet kilőni egyetlen emeletet egy toronyházból? Szellemvárosokban forgattam, ahol nem csak a bombázásoktól, de a lincselésre kész lakóktól is tartani kellett. Nézze meg Földes András teljes riportfilmjét.