Tech hvg.hu 2022. január. 21. 15:03

Megszámolták a tudósok, több mint 40 trillió fekete lyuk létezik a világűrben

Olasz kutatók egy új módszer segítségével számolták össze, mennyi csillagtömegű fekete lyuk lehet az univerzumban. Ez segíthet majd megválaszolni azt a kérdést is, hogy miként keletkeznek a szupermasszív fekete lyukak.

Régóta foglalkoztatja már a tudósokat a kérdés, hogy vajon mennyi fekete lyuk lehet a világegyetemben. Most az asztrofizikusok egy csoportjának sikerült megtalálnia erre, ha nem is a legpontosabb választ, de mindenképp egy meglehetősen jó közelítő értéket.

Az Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban megjelent publikáció szerint egy új módszer segítségével a megfigyelhető univerzumban több mint 40 trillió (40 000 000 000 000 000 000), vagyis 40 milliárdszor milliárd csillagtömegű fekete lyukat sikerült "összeszámolni". Ez azt is jelenti, hogy a világegyetem teljes közönséges anyagának nagyjából 1 százaléka található ezekben.

R. Timmerman; LOFAR & Hubble Space Telescope

A szakemberek kiemelték, hogy az eredmény segíthet megérteni azt a régóta fennálló kérdést is, hogy miként szaporodtak el a szupermasszív fekete lyukak.

A mostani eredmény azért is fantasztikus, mert a fekete lyukak létezéséről sokáig csak elméletben lehtett beszélni, hiszen megfigyelni nem lehet őket. Aztán a tudósok rájöttek, hogy ezek a láthatatlan égitestek a nagy fényt kibocsátó anyagok középpontjában állnak – például a Tejútrendszer közepén. Aztán néhány évvel ezelőtt sikerült a világon először detektálni azokat a gravitációs hullámokat, amelyek egyértelmű bizonyítékát adták a létezésüknek, nemrég pedig egy fotót is sikerült az egyikről készíteni.

A csillagtömegű fekete lyukak a legkisebb ilyen égitestek, amelyek a Nap tömegénél csupán néhányszor, vagy néhány százszor nagyobbak. Ennél nagyobbakat, de a szupermasszívnál kisebbeket még nem sikerült megfigyelni.

El vannak ámulva a tudósok a képektől: 20-szor jobban sikerült rázoomolni a Sagittarius A* nevű fekete lyukra

Az eddigi legrészletesebb és legélesebb kép készült a Sagittarius A* nevű fekete lyuk körüli régióról. A kutatók eközben felfedeztek egy eddig ismeretlen csillagot a Tejútrendszer központjában és a csillag pályájának elemzése révén a fekete lyuk tömegére vonatkozó eddigi legnagyobb pontosságú méréseket végezték el.

A vizsgálat során arra is megpróbáltak választ találni a tudósok, hogy miként keletkezhetnek ezek. A csillagtömegű fekete lyukak az összezuhant csillagok eredményei, de a szupermasszívak születése még rejtély. A szakemberek úgy vélik, a mostani vizsgálati eredmények a jövőben jó szolgálatot tehetnek a kérdés megválaszolásában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ballai Vince 2024. december. 23. 17:30

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél

Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján? Egyáltalán, hogyan hizlalják a takarmánylárvát? Ez a gyáravatás más volt, mint a többi.