Világ Bábel Vilmos 2024. december. 23. 14:59

Trump belengette, hogy Amerikának kell Grönland, és a Panama-csatornát is kéri vissza

Az Egyesült Államok következő elnökének területi igényei vannak Dániával és Panamával szemben, legalábbis erről posztolt a közösségi oldalán. Grönlandot már az előző hivatali ideje alatt is meg akarta venni, akkor a dánok nemet mondtak.

“A nemzetbiztonság és a világ szabadsága érdekében az Egyesült Államok úgy véli, hogy Grönland birtoklása és ellenőrzése feltétlenül szükséges”

írta Donald Trump megválasztott amerikai elnök saját, Truth Social nevű közösségi oldalán.

A posztban Trump megnevezte új dániai nagykövetét is. Ken Howery a PayPal társalapítója, Trump első hivatali ideje alatt Svédországban volt nagykövet. “Ken kiváló munkát fog végezni az Egyesült Államok érdekeinek képviseletében” – írta a volt elnök.

AFP/Michael Nagle

Grönland nemzetközi jogilag Dániához tartozik, de Koppenhága egyelőre nem reagált Trump posztjára. A volt elnök már első hivatali ideje alatt is javasolta Grönland megvásárlását. A dánok ezt akkor egyértélműen visszautasították, amire Trump megsértődött, és lemondta egy hivatalos koppenhágai látogatását.

Grönland a világ legnagyobb szigete, ugyanakkor mindössze 56 ezer állandó lakosa van, ők politikai autonómiát élveznek. Az Egyesült Államoknak az Északi-sarkvidéken való elhelyezkedése, Oroszországhoz való közelsége, feltételezett ásványkincsei és egy amerikai katonai bázis miatt stratégiai fontosságú a sziget hovatartozása.

Frissítés: Időközben reagált Trump posztjára Mute Egede grönlandi miniszterelnök. Egy közleményben azt írta:

“Grönland a miénk. Nem vagyunk és nem is leszünk soha eladók. Nem veszíthetjük el a szabadságunkért vívott hosszú harcunkat”.

Egyéb területi igények

Vasárnap, egy Arizona államban tartott rendezvényen Trump azt is belengette, hogy visszaszerezné a Panama-csatorna feletti ellenőrzést. A csatorna köti össze az Atlanti-óceánt a Csendes-óceánnal, ez a világ egyik legfontosabb kereskedelmi útvonala.

A 20. század elején az Egyesült Államok finanszírozta a nagyszabású beruházást, melynek elkészülte után még évtizedekig ellenőrzése alatt tartotta a területét. A csatorna feletti főhatalmat fokozatosan adták át Panama államnak, az amerikai a hadsereg végül közel száz évvel az építkezés után, 1999-ben vonult ki az országból.

Panama elnöke a dánokkal ellentétben reagált Trumpra, azt írta, ha a csatorna feletti szuverenitásukról van szó, a panamaiak készek a zászlajuk köré gyűlni. Erre Trump csak annyit írt, hogy “azt majd meglátjuk”. Ehhez posztolt egy képet is, amelyen egy amerikai zászló látható a csatornán, alatta a mondat:

“Üdvözöljük az Egyesült Államok csatornáján!”.

(Spiegel, AP)

Hirdetés
hvg360 Ballai Vince 2024. december. 23. 17:30

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél

Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján? Egyáltalán, hogyan hizlalják a takarmánylárvát? Ez a gyáravatás más volt, mint a többi.