A NASA a Holdon szeretne felépíteni egy kisebb reaktort, ami az ottani missziókhoz szolgáltatna folyamatos energiát. Az alapötletet Kína sem veti el.
A jövőbeni űrmissziókhoz használható atomerőmű tervezésébe kezdtek kínai szakemberek az ország űrügynökségével – jelentette a South China Morning Post (SCMP). A létesítmény pontos helye még nem ismert, de a munka kísértetiesen hasonlít a NASA által gondozott projektre.
Az amerikai űrhivatal egy, a Holdon működő atomreaktort szeretne megvalósítani, hogy az égitestre visszatérő, és ott bázist kialakító űrhajósok egy állandó és stabil energiaforráshoz jussanak. Ez a reaktor viszont „csupán” 40 kilowatt energiát lesz képes megtermelni, míg a kínai változatot legalább egy megawattosra tervezik.
A SCMP szerint a kínai szakemberek nem is titkolják, hogy a munkát az amerikai projekt ihlette, de az nem ismert, hogy pontosan milyen időtávban gondolkodnak. A NASA – amely a reaktor megrendelőjeként van jelen – egy 10 éves fejlesztési időszakot határozott meg; ennyi idő alatt kellene tehát felépíteni és bekapcsolni a berendezést.
A Kínából érkező hírek szerint a műszernek néhány kritikus alkatrésze már elkészült, de ennél többet nem tudni. A források hozzáteszik, hogy a titkolózás semmi jót nem jelent, mert ez azt is jelentheti, hogy a projektből hiányzik a szakhatósági szabályozás. Ami pedig nélkülözhetetlen elem egy ilyen grandiózus célnál. A SCMP idéz is egy űrkutatással foglalkozó szakértőt, aki szerint a részletek elhallgatása csak növeli a közvélemény aggodalmát.
Kína néhány éve a Holdra küldött egy kis radioaktív elemet a Jáde Nyúl-2-vel (Yutu-2), ami ugyan néhány watt energiát volt csak képes előállítani, de ahhoz bőven elégséges volt, hogy a rover a holdi éjszakákat is átvészelje.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.