Tech hvg.hu 2024. június. 05. 10:03

Itt van három terepjáró, melyek közül az egyik biztosan elmegy a Holdra

A NASA három céget versenyeztet, hogy tervezzék meg a holdjárót, ami 2030-tól szolgálhatja az űrhajósokat.

Ember a Holdon
Friss cikkek a témában

Ha minden a tervek szerint halad, 2025-ben léphet újra ember a Hold felszínére. Az Artemis-programhoz már új űrruhák is készültek – a mostaniakat 40 év után cseréli le a NASA –, hamarosan pedig az is kiderülhet, milyen járművel közlekedhetnek majd az asztonauták az égitest felszínén.

Jelenleg három vállalat van, akik versenyben van a projekt elnyeréséért. A NASA közlése szerint az Intuitive Machines, a Lunar Outpost és a Venturi Astrolab az, amelyik kidolgozhatja a holdbéli terepjáró (lunar terrain vehicles, LTV) prototípusának terveit. Ezt jövőre kell prezentálniuk a szervezetnek, ami végül kiválasztja a győztes céget. A prototípus megépítése ezután veheti kezdetét, mad az űrjárművet elküldik a Holdra, hogy ott teszteljék le, mennyire bírja az extrém körülményeket.

Ha az LTV minden teszten átmegy, az Artemis V űrhajósai használhatják majd először, valamikor 2030 környékén. A NASA 2039-ig szóló szerződést köthet majd a győztes céggel, a megbízás összege pedig elérheti a 4,6 milliárd dollárt.

Moon Racer
Intuitive Machines
Lunar Dawn
Lunar Outpost
Flex
Venturi Astrolab

A Hold déli pólusához küldött LTV-nek emberi irányítással és anélkül is működnie kell. A járművet nemcsak személyszállításra használják majd, hanem távirányítású robotként is végezni fog felderítő munkát.

Az Intuitive Machines a Moon Racert, a Lunar Outpost a Lunar Dawnt, míg a Venturi Astrolab a Flexen dolgozik. A NASA azt ígéri, amikor épp nem használja a kétszemélyes járművet, a gyártó cég saját céljaira használhatja azt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.