Az Oppo bemutatta első 6G témájú fehér könyvét, amely részletesen tárgyalja következő generációs 6G hálózatok architektúráját. A dokumentumban a kínai gyártó által létrehozott kutatócsoport felvázolja a 6G hálózatok modelljének műszaki jellemzőit, szolgáltatási és rendszerkövetelményeit, valamint a gépi tanulás felhasználási lehetőségeit.
A magyar piacra nemrég belépett mobilgyártó, az Oppo víziója szerint a mobilkommunikáció élményének új szintjét ígérő 6G-s eszközök működésében meghatározó szerepe lesz a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásának. A jövő készülékei öntanuló algoritmusokat töltenek le és telepítenek majd, illetve adatokat gyűjtenek az algoritmusok további fejlesztéséhez. Ennek megfelelően a következő generációs, 6G mobilhálózat gyökeresen átalakítja az emberek és a mesterséges intelligencia közötti interakciót, valamint lehetővé teszi, hogy a technológia a hétköznapok részévé váljon – olvasható az Oppo által közzétett előrejelzésben.
A cég elemzői szerint az önvezető járművek esetében mindez azt jelenti, hogy a biztonságos és kényelmes utazás érdekében a 6G hálózat képes lesz a legoptimálisabb algoritmust és kommunikációs kapcsolatot kiválasztani a jármű helye és a környezeti viszonyok (pl. napszak, időjárás) alapján, valamint
a 6G-nek köszönhetően a jármű képes lesz valós időben letölteni és futtatni olyan tanuló algoritmusokat, amelyek más járművek és eszközök működését is figyelembe veszik.
„A mobilkommunikációs technológia évtizedes ciklusok alatt fejlődik. A 6G hálózatok szabványosítása várhatóan 2025-ben kezdődik, a kereskedelmi bevezetés pedig 2035 körül várható” – véli Henry Tang, az Oppo vezető 5G-tudósa, aki arra számít, hogy 2035-re az intelligens ágensek száma messze meghaladja majd az emberek számát, ezért a 6G-nek nemcsak az emberek, hanem a gépi algoritmusok közötti kommunikációs igényeket is ki kell majd szolgálnia.
A jelenlegi hálózatok két dimenzióra bonthatók: ezek a User Plane (UP) és a Control Plane (CP). Az UP elsősorban azért a hálózati teljesítményért felel, amelyet a felhasználók közvetlenül is érzékelnek, például a sebesség vagy a válaszidő. A CP ezzel szemben a hálózat konfigurálásához kapcsolódik és biztosítja a műveleteket a területi tartományok között a csomópontok különböző mozgási mintázatai szerint. Ha az UP-t a városi forgalomban gyorsan haladó járművekhez hasonlítjuk, akkor a CP a közúti forgalom ellenőrzése – magyarázza közleményében az Oppo.
[A konteósok beájulnak: jön a 6G, ami mellett az 5G csigalassúnak fog tűnni a Samsung szerint]
A vállalat modelljének újítása, hogy a CP és UP síkokra merőlegesen bevezeti az AI Function Plane-t, így egy térbeli koordinátarendszer (AI-Cube) képződik. Ez az egyedülálló, mesterséges intelligenciával továbbfejlesztett architektúra két tekintetben is fejlettebbé teszi a 6G hálózatot: egyrészt a funkcionalitás területén, másrészt az olyan magas szintű hálózati képességek területén, amelyek lehetővé teszik a 6G hálózatok számára önmaguk optimalizálást, dinamikus irányítását és az erőforrások intelligens elosztását.
A 6G gyökeresen átalakítja mind a mesterséges intelligencia működését, mind pedig az alkalmazását, jósolják az Oppo szakértői, feloldva számos jelenlegi korlátot, mint például az adatsilók kérdése, vagy a felhasználói adatbiztonság. A kutatás arra is rámutat, hogy a jelenlegi intelligens eszközök korlátozott számítási teljesítménye és tárolókapacitása megnehezíti a nagy méretű MI-algoritmusok alkalmazását, a 6G hálózatok alatt azonban egy MI-tartomány több szerepet is betölthet: lehet például hagyományos bázisállomás, adatbázis, modelltár vagy alkalmazásszerver is. Az Oppo modelljében a 6G eszközöket a készülék helye és rendszerigényei alapján egy MI-tartományhoz rendelik. A tartomány ezután kiválasztja a kívánt szolgáltatáshoz szükséges legmegfelelőbb algoritmust és feladatot, miközben biztosítja az optimális kommunikációs kapcsolatot.
Henry Tang szerint a vállalat 6G-kutatásainak célja, hogy a közeljövőben elősegíthessék a 6G világszabványainak kialakítását, valamint aktívan részt vegyenek a technológia elterjesztésében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.