Túl lassan érnek el a vakcinák a fejlődő országokba, miközben a delta variánst már 98 országban azonosították.
Emberek millióinak élete lehet veszélyben a koronavírus delta variánsától, ha nem gyorsítják fel a gazdagabb országok a szegényebbek vakcinaellátását, figyelmeztet a WHO. Az Observer beszámolója szerint a vírusmutációk lekörözhetik az oltásokat, ha a fejlődő országokba csak ímmel-ámmal jutnak vakcinák.
A WHO úgy tudja, a delta variáns már 98 országban jelen van (köztük Magyarországon is). Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató szerint a lassú oltási stratégia hozzájárulhat ahhoz, hogy időközben kialakuljon egy új, minden eddiginél veszélyesebb mutáció. A WHO vezetője úgy számol, hogy 2022 júliusára reális lehet, hogy a világ összes országának 70 százaléka be legyen oltva, ehhez viszont jelentősen fel kéne gyorsítania a fejlett országoknak a vakcinaelosztást. Hozzátette: a delta variáns jól és kevésbé jól átoltott országokon egyaránt végigsöpör, de csak előbbiekben lehet a halálozások számát alacsonyan tartani.
[Rossz hírt kapott, aki kínai vakcinával van oltva – jót, aki Pfizerrel vagy Modernával]
Dame Sarah Gilbert, az AstraZeneca vakcina egyik fejlesztője szerint megoldást jelenthetne, ha a nyugati országok átgondolnák az oltási stratégiájukat a globális célok érdekében. A kutató úgy véli, félre lehetne tenni a gyerekek oltásának tervét egy ideig, hogy a fejlődő országok felzárkózhassanak. James Naismith, az oxfordi Rosalind Franklin kutatóintézet professzora hasonlóan látja: fel kell tenni a kérdést, hogy fontosabb-e a fejlett országokban a gyeremekek oltása, mint a lemaradottakban az időseké és az esszenciális dolgozóké. Hozzátette, nemcsak az elosztást lenne fontos felgyorsítani, hanem a vakcinagyártást magát is be kellene indítani a fejlődő országokban a globális kapacitás növelése érdekében.
David Bauer, a londoni Francis Crick kutatóintézet virológusa szerint egyértelmű, hogy a delta variáns az eddigi legveszélyesebb koronavírus-mutáció: mind Nagy-Britanniában, mind Dél-Afrikában átvette a nagy fertőzőképességű variánsok helyét, és csak az oltásokkal lehet csökkenteni a következményeit, ha már ma terjedése aligha tartható kordában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.