Tech hvg.hu 2021. április. 22. 10:33

Itt a NASA újabb sikere: 10 percre elég oxigént termelt a Marson a Perseverance

Sikerrel vizsgázott a rover (nyitóképünkön is látható) MOXIE nevű eszköze, amely mintegy 800 Celsius-fokon gyártott le oxigént a vörös bolygón. Nem valami sokat, de ez is jelentős eredmény.

Aktiválta a NASA a Perseverance Mars-járó MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) nevű eszközét, amellyel oxigént sikerült termelnie a hatkerekű robotnak, méghozzá a vörös bolygón.

Az amerikai űrkutatási hivatal szerint a Mars légkörét 96 százalékban szén-dioxid alkotja. A MOXIE úgy működik, hogy az oxigénatomokat leválasztja a szén-dioxid molekulákról, a keletkező végterméket pedig – ami ez esetben szén-monoxid – visszaengedi a légkörbe.

Az átalakítási folyamat nagyjából 800 Celsius-fokon zajlik, ami hosszas tervezésre késztette a NASA-t. A mérnököknek ugyanis úgy kellett összerakniuk a nagyjából kenyérpirító méretű MOXIE-t, hogy az egyrészt magában tartsa ezt a hőt, másrészt ne melegedjen fel annyira, hogy a Perseverance borítása megsérüljön. A MOXIE ugyanis nem egy ledobható műszer, az is a Mars-járón található.

A NASA szerint a MOXIE első (éles) tesztje során mintegy 5 gramm oxigént állított elő, ami a becslések alapján egy embernek nagyjából 10 percre lenne elegendő. (Normál körülmények közt a műszer 10 grammot is legyárt.) A MOXIE most azonban még nem az életben maradáshoz szükséges mennyiséget termeli – már csak azért sem, mert nincs kinek. Úgyhogy a NASA elsősorban a módszer helyességét vizsgálja.

A műszer ezért – a kis drónhoz hasonlóan – az előttünk álló időszakban sem pihen majd, és az elkövetkező két földi évben legalább kilencszer próbálkozik majd az oxigén marsi előállításával. A kísérletek egy részét más napszakokban, illetve évszakokban tervezi végrehajtani a NASA.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.