A Qualcomm még 2014-ben mutatta be a Snapdragon 801-es processzort, amit az akkori androidos mobilokba szántak. Most kiderült, ugyanilyen dolgozik az Ingenuity-ben is.
Eredetileg április 14-én hajtotta volna végre az első repülését a Marson a NASA eszköze, az Ingenuity. A történelmi felszállás azonban még várat magára, miután kiderült, egy szoftverfrissítést kell küldeni a készüléknek a vörös bolygóra, és ez nem is olyan egyszerű feladat. Az eszköz egyébként köszöni szépen, jól van, még a rendkívül hideg marsi éjszakát is kibírta.
Bár azt továbbra sem tudni, pontosan mikor indulhat először útnak a marsi helikopter, egy más érdekesség most napvilágot látott róla. A The Next Web arról ír, hogy aki az idei évben – vagy akár csak az elmúlt esztendőkben – androidos csúcsmobilt vásárolt, annak erősebb processzor lapul a készülékében, mint amit az Ingenuity kapott.
A lap beszámolója szerint az egység lelkét a Qualcomm Snapdragon 801-es processzora jelenti, ami a 2014-2015 környékén kiadott mobilokban számított csúcsprocesszornak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a processzor 2,45 GHz-es, a grafikus feldolgozó egység pedig 578 MHz-es órajellel dolgozik.
A CPU-t a Qualcomm Flight Platform nevű alaplapra építették rá, ami az önvezető repülést fogja biztosítani. Remélhetőleg pontosan, az irányításba ugyanis nem lehet távolról belenyúlni: a Mars és a Föld között 15 percen át utazik a rádiójel, mire a parancs megérkezik. A biztos repülést így két kamera és több szenzor adatai teszik majd lehetővé.
Itt az első fotó a Marsról, amit a NASA helikoptere készített
A NASA Ingenuity névre keresztelt marsi helikoptere nem sokkal azután készített fényképet a vörös bolygóról, hogy a Perseverance marsjáró letette őt a bolygó felszínére.
Nem az Ingenuity az egyetlen, amely "régi" processzort használ. A Perseverance marsjáróban például egy 23 éves Apple-chip végzi a számításokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.