A két cég megcsúszott a fejlesztéssel, mert az első klinikai vizsgálatok során az oltóanyag nem alakított ki megfelelő immunválaszt az idős emberek szervezetében.
Megkezdték hétfőn a brit GlaxoSmithKline (GSK) és a francia Sanofi gyógyszeripari vállalat közös fejlesztésű, fehérjealapú, koronavírus elleni vakcinájának klinikai tesztelését.
A végső tesztfázist várhatóan a második negyedévben érhetik el. Amennyiben meggyőző eredmények születnek a vizsgálatok során, a két cég reményei szerint, az új vakcina alkalmazását az utolsó negyedévben hagyhatják jóvá.
A két vállalat tavaly decemberben jelentette be, hogy oltóanyaguk fejlesztése késik, mert idős emberek szervezetében nem alakult ki megfelelő immunválasz a klinikai vizsgálatok során.
Az új klinikai vizsgálatok az oltás biztonságosságára, a szervezet általi elviselhetőségére és az immunválaszra fognak összpontosítani 720 egészséges felnőtt önkéntes tesztalanynál az Egyesült Államokban, Panamában és Hondurasban. Az oltás két dózisát 21 napos eltéréssel fogják beadni a tesztalanyoknak.
A GSK–Sanofi-vakcina ugyanazt a rekombináns fehérjealapú technológiát alkalmazza, mint a Sanofi influenza elleni egyik oltóanyaga. A szer hatását a GSK által fejlesztett segédanyag hivatott növelni.
„Amikor felhívtak, hogy volna lehetőség a Szputnyikra, csak pár perc gondolkodási időt kértem"
Az orosz diplomácia kihasználja, hogy akadozik a nyugati vakcinák gyártása és világszerte kilincselnek a saját termékükkel. Az egyetlen problémát jelenleg az jelentheti, hogy túl sok helyre ígérkeznek el, így nem lesz elég kapacitás mindent időben teljesíteni, vagyis épp olyan akadozással kell számolni.