Vállalkozás HVG 2025. január. 02. 08:36

Bezárja az ukrán tulajdonos a budapesti Bonbonetti-gyárat 

2023 óta nem termel a Vágóhíd utcai gyár, most be is zárja a veszteséges üzemet az ukrán Roshen.

Végleg bezárták a budapesti Bonbonetti-édességgyárat, ami már a második ilyen jellegű üzembezárása Magyarországon (10 éve a nagykanizsai Bonbonetti-gyárat zárta be, akkor még Budapestre költöztették a gyártást). Az ukrán édességgyártó tulajdonos Roshen döntéséről a Forbes Ukraine számolt be a minap, amit az Interfax ukrán hírügynökség is átvett.

Az üzemben már 2023 áprilisa óta nincs gyártás, de Olekszandr Holovascsuk ügyvezető igazgató szerint már az év elejére is a kezdeti időszak tizedére zsugorodott a termelés. 

A Népszava idézte a cég Optenben elérhető adatait, ami szerint a Bonbonetti árbevétele 3,3 és 3,5 millió euró között alakult. Ez alapján a gyárat a veszteségek miatt kényszerültek bezárni: a gyártás nem tudta fedezni a működési költségeket. Az 1868-ban alapított, a IX. kerületi Vágóhíd utcában található gyárat utoljára az 1930-as években modernizálták, esetleges bővítését pedig – a sűrűn beépített városi környezet miatt – kivitelezhetetlennek tartották. 

Bonbonetti még
Bonbonetti

A Bonbonetti-gyár egyes gépeit és berendezéseit az ukrajnai Vinnicijában lévő egységükbe szállították, ami pedig Magyarországon maradt, leállították. 

A Roshen a világ 27. legnagyobb édességgyártója, tulajdonában cukrászüzemek, kekszgyárak, tejüzemek is vannak Ukrajnától kezdve Litvánián keresztül Magyarországig, sőt Oroszországban is van gyáruk, a lipetski üzem 2017. április 1-je óta áll.

A Roshen kínálatában 320-féle cukrászati termék van, amelyekből évente 300 ezer tonnát állít elő. Ukrajnában körülbelül 70 üzletet üzemeltetnek. A vállalat végső kedvezményezettje Olekszij Porosenko, Petro Porosenko volt ukrán elnök fia.

Borítóképünk archív, rajta a gyárban előállított szaloncukrok.

Bonbonetti
Bonbonetti

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.