A tocilizumab és sarilumab hatóanyagokkal ellátott gyulladáscsökkentő szerek alkalmazásával sikerült csökkenteni az intenzív osztályon fekvő koronavírusos betegek halálozási arányát.
Az elmúlt hónapokban több olyan gyógyszert is találtak a kutatók, melyek hatékony segítség lehetnek a koronavírus elleni küzdelemben. Ezek közül a legígéretesebb talán a Molnupiravir, ami képes lehet 24 óra leforgása alatt megakadályozni, hogy a megfertőződött ember továbbadja a koronavírust. Most két újabbat fedeztek fel, ezek a súlyos tüneteket mutatók életének megmentéséhez használhatók.
A BBC beszámolója szerint a cseppenként adagolt, tocilizumab és sarilumab nevű hatóanyagokat tartalmazó gyulladáscsökkentő szerekkel 12, intenzív osztályon fekvő beteget kezeltek sikerrel, a szakemberek mind a 12 páciens életét meg tudták menteni. Mivel olyan szerekről van szó, ami a briteknél eleve elérhető, így azt akár azonnal el is tudják kezdeni alkalmazni a koronavírus-fertőzötteknél.
Bár a gyógyszerek nem olcsók – betegenként nagyjából 750–1000 fontba, vagyis körülbelül 300–400 ezer forintba kerül a kezelés –, még így is sokkal olcsóbbak, mint a hosszan elnyúló intenzív osztályos terápia, melynek költsége naponta nagyjából 2000 font, vagyis 800 ezer forint.
Újabb gyógyszer jött be a képbe, ami segíthet a koronavírusos betegek kezelésében
A vérhígítóként is használt aszpirin Covid-19 elleni hatását is vizsgálja az eddigi egyik legnagyobb olyan brit kutatás, amely a betegség potenciális gyógymódjait akarja feltárni.
A BBC azt írja, egy hat országban, mintegy 800 beteg bevonásával folytatott vizsgálat arra jutott, hogy
- az intenzív terápiás ellátásban részesülő Covid-betegek 36 százaléka meghalt, miközben
- az új gyógyszerekkel ezt az arányt 27 százalékra tudták csökkenteni, ha azokat az intenzív terápiás kezelés első 24 órájában kapták meg a betegek.
Az alkalmazott gyógyszerek csökkentik a gyulladást, ami a koronavírusos betegeknél károsíthatja a tüdőt.
A szakemberek azt javasolják, a gyógyszereket adják be minden olyan covidos páciensnek, akinek egyébként a dexametazon-kezelés ellenére romlik az állapota.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.