A WhatsApp maradék önállóságát is lenullázza a Facebook: a felhasználóknak februártól minden adatukat át kell adniuk a közösségi óriásnak.
Amikor a Facebook 2014-ben 16 milliárd dollárért felvásárolta a WhatsAppot, a közösségi óriás azzal nyugtatta a felhasználókat, hogy az üzenetküldő bizonyos értelemben önálló termékként működik tovább, és az nem épül be teljesen a vállalatcsoportba. Ez azért is volt hangsúlyos, mert a Facebook ezzel nem vette magához a WhatsApp használóinak gazdag adatállományát sem. Ez azonban rövidesen megváltozik:
február 8-tól kezdve a WhatsApp-használók minden létező adatukat kötelezően átadják a Facebooknak.
Az adatmegosztás következményeként olyan információk vándorolnak majd a zöld üzenetküldőből a kék szolgáltatás felé, mint a helyadatok, a telefon pontos típusa, a használt operációs rendszer és böngésző, a telekommunikációs cég neve, a készülék nyelve, az időzóna, valamint a mobil akkumulátorának töltöttségi szintje.
Mivel az Európai Unióban érvényben lévő GDPR szigorúan szabályozza a felhasználói adatok gyűjtését és kezelését, az EU-s állampolgárokra egy könnyített szabályrengeteg vonatkozik. Ebbe beletartozik az is, hogy a Facebook (itt most cégcsoportként kell érteni) csakis a szolgáltatás, vagyis a WhatsApp fejlesztésére használhatja majd a kinyert adatokat.
A változás azonban más kellemetlenséget is tartogat: hiába létezik uniós adatkezelési stratégia, a WhatsAppban életbe lépő módosítást kötelező mód el kell fogadniuk a kontinensen élő felhasználóknak. Máskülönben nem fogják tudni használni a programot.
Ha fentiek miatt más alkalmazásra, mondjuk a Messengerre váltana, jól gondolja meg: a szolgáltatás ijesztően sok adatot gyűjt be rólunk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.