Tech hvg.hu 2020. december. 15. 09:03

Az oroszok titokban kifejlesztettek egy másik vakcinát is, azt háziállatoknak szánják

Már a klinikai vizsgálatok végén jár az az újfajta koronavírus-vakcina, amit kifejezetten háziállatoknak készítettek oroszországi kutatók. Dániában korábban nyércek milliót kellett leölni, mert az állatokban kimutatták a vírus embernek is átadható fajtáját.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Háziállatoknak készült koronavírus-oltást fejlesztett Oroszország, miután több esetben állatok is elkapták a kórokozót – jelentette a Reuters. A készítmény nem összekeverendő a Szputnyik V nevű vakcinával, az ugyanis az embereknek kitalált változat, melyet összesen 150 ezer alannyal teszteltek. (Annak minap már az árát is közölte az orosz vállalat.)

Az orosz állategészségügyi központ tavasszal kezdte meg a másik vakcina munkálatait, noha az engedélyeztetésére még biztosan várni kell: bár már a klinikai tesztek vége felé járnak, a szakhatóság legkorábban februárban hagyhatja azt jóvá.

Az oltást nyulaknak, macskáknak ajánlják, illetve állítólag a nyércek esetében is védettséget biztosíthat.

Ez azért is volna örömteli, mert Dániában korábban nyércek millióit kellett levágni, miután egyes példányoknál a koronavírus emberre is átvihető változatát fedezték fel. A leölt állatokat tömegsírba temették.

Oroszország állítása szerint az állatok számára készülő koronavírus-vakcina iránt több ország cége is érdeklődik, az Európai Unióból is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.