A kutatás során azt vizsgálják majd, hatékonyan kombinálható-e az oxfordi és az orosz koronavírus-vakcina.
Közös kutatásokat kezd a AstraZeneca az orosz Gamaleja Intézettel, az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alappal (RFPI) és az R-Pharm gyógyszergyárral annak érdekében, hogy saját, az Oxfordi Egyetemmel közösen kifejlesztett vakcináját kombinálja a Szputnyik V oltóanyaggal – közölte pénteken a brit-svéd gyógyszergyár és az orosz szuverén alap.
A kutatásokba az AstraZeneca szerint 18 évesnél idősebb önkénteseket vonnak be. A különböző adenovírus-vektorvakcinák kombinálását tanulmányozó cég közleménye szerint a tudományos együttműködésnek nagy jelentősége lesz abban is, hogy a védőoltások a készítmények széles portfóliójának köszönhetően a jövőben könnyebben hozzáférhetők legyenek.
Az RFPI arról adott ki tájékoztatást, hogy
a klinikai kutatások, amelyek célja az AstraZeneca vakcinájának kombinálása a Szputnyik V Ad26 humán adenovírusával, még idén megkezdődnek
Ha érkezik is orosz vakcina, tömegesen használni Magyarországon még biztosan nem lehet
Kirill Dimtijev, az orosz oltóanyagok kidolgozását finanszírozó szuverén alap vezérigazgatója jelezte: reméli, hogy az együttműködés példát mutat majd más vakcinagyártók számára is.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken azzal vádolta meg a világ gyógyszerészeti óriásvállalatait, hogy „nem a legméltóbb”, „piszkos eszközökkel" igyekeznek hitelteleníteni a Covid-19 elleni orosz vakcinát a „kemény konkurenciaharcban”.
Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője pedig arról beszélt, hogy az orosz vakcina ellen külföldről finanszírozott lejáratókampány folyik. Azt is mondta: a gyakorlat bebizonyította, hogy a vakcina, amellyel a már a felső hadvezetés tagjait is beoltották, hatékony és biztonságos. Jelezte továbbá, hogy idén az orosz fegyveres erők 100 ezer tagja kapja meg a védőoltást, amelynek beadására 300 medikusbrigádot állítottak fel.
Orosz orvosok is bizalmatlanok a Szputnyik V vakcina iránt
Nagyfokú bizalmatlanság övezi az orosz vakcinát Oroszországban is. Főleg a nyilvánosan elérhető információk hiányát és a rendkívül gyors fejlesztést tartják gyanúsnak az egészségügyben dolgozók, akik - ha tehetnék - visszautasítanák a vakcinát.
A pénteken közzétett hivatalos adatok szerint Oroszországban az igazolt új koronavírusos fertőzöttek száma az elmúlt napon 28 585-tel 2 597 711-re emelkedett. Az aktív fertőzöttek száma 491 987, a halálos áldozatoké 613-mal 45 893-ra nőtt – a járvány kezdete óta ennyien még nem haltak meg egy nap alatt –, a felépülteké pedig 26 171-gyel 2 059 840-re emelkedett.
Az országban a járvány kezdete óta több mint 81,5 millió, az elmúlt napon pedig mintegy 543 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával közel 550 ezer embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.
Voltaképpen miért is kell regisztrálnunk egy oldalon a védőoltásra?
Ködösen kommunikál a kormány arról, hogy miért is van szükség arra a vakcinaregisztrációs honlapra, amely azt bizonyosan nem garantálja, hogy az ottani jelentkezés alapján jutunk koronavírus elleni oltáshoz. A kormány igényfelmérés címén számos személyes adatot kér tőlünk, amelyeket aztán továbbít az egészségbiztosítási alapkezelő felé.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos hírekkel is szolgáló Facebook-oldalát.