Rusvai Miklós virológus szerint Magyarország jól döntött, amikor az angol oltóanyagot választotta, és nem például a titokzatos orosz gyártmányt.
Továbbra sem világos, pontosan milyen alkotóelemekből épül fel az orosz Szputnyik V koronavírus-vakcina, amely a világ első késznek mondott oltóanyaga. A Bors most megszólaltatott egy virológust, Rusvai Miklóst, aki közölte: mivel a szer még a kiscsoportos tesztszámot sem érte el,
a tudományos közösségeknek fenntartatásai vannak vele kapcsolatban.
Egy oltóanyag készítésekor, magyarázta a professzor, teszteken vizsgálják a szer ártalmatlanságát és hatékonyságát is. Ezek mindegyikén át kell esni, ugyanis ilyenkor derül ki, hogy a vakcinának vannak-e mellékhatásai – tette hozzá Rusvai Miklós.
A virológus arról is beszélt: az orosz vakcinákkal kapcsolatban vannak előítélelek, mert bár nagy általánosságban működnek, néha erős mellékhatásokat okoznak.
Mondjuk egy ideig nem tudja az ember megmozdítani a karját"
– példálózott Rusvai.
A professzor közölte: a tesztek során derül ki az is, hogy megfelelő immunválasz alakul-e ki a szervezetben a vírus kivédéséhez. "Az orosz esetében a tesztek megkezdése óriási hallgatásba burkolózott, semmilyen eredményről nem adtak ki közleményt. Majd augusztus 11-én bejelentették, hogy hivatalosan is nyilvántartásba vették az oltóanyagot" – mondta Rusvai, aki egyúttal hozzátette azt is, hogy ez még nem vonja kétségbe a szer hatékonyságát.
Rusvai egyébként szimpatikusnak tartja az orosz vakcinát, mert előállítása ugyanazon a technológián alapszik, mint az Európa-szerte nagy bizakodásra okot adó oxfordi gyártmány is. A technológia lényege, hogy egy ártalmatlan vírusba beépítik a koronavírus-védettséget biztosító fehérjének a génjét – magyarázta a szakértő. Rusvai Miklós ettől függetlenül jó döntésnek tartja, hogy Magyarország végül az angol vakcinát választotta, és nem például az oroszt.