A nyár folyamán három olyan védőoltást is tesztelni fognak az Egyesült Államokban, ami megvédheti az embert a koronavírustól. Összesen 90 ezer embert vonnak be a projektbe, de csak 45 ezren kapják meg a valódi szérumot.
A világ számos országában zajlik jelenleg is gőzerővel a munka, hogy a kutatók kifejlesszék a koronavírus elleni védőoltást. Hogy mikorra sikerül hatékony vakcinát letenni az asztalra, azt egyelőre nem tudni. Bill Gates – akinek alapítványa szintén beszállt a fejlesztés finanszírozásába – szerint ez lehet 9 hónap, de akár 2 év is, míg Donald Trump járványügyi főtanácsadója ennél sokkal optimistább, szerinte az év végére meglesz a szérum.
Jelen állás szerint elképzelhető, hogy neki lesz igaza. A The Wall Street Journal ugyanis arról ír, az amerikai kormány azt tervezi, hogy a nyáron három védőoltás III. fázisú klinikai tesztelését is finanszírozni fogja. A fejlesztésben ez az utolsó előtti lépcsőfokot jelenti. A lap megjegyzi: általában évekbe telhet, mire egy oltóanyag eljut ebbe a fázisba, ám a koronavírus elleni vakcinát erőltetett menetben fejlesztették a tudósok.
A beszámoló szerint mindhárom készítményt 30 ezer emberen tesztelik majd. A résztvevők fele a vakcinát kapja majd meg, a csoport másik része pedig placebót. Hogy ki melyiket, azt senki sem tudja.
A tervek szerint az amerikai Moderna vakcináját júliusban kezdik el tesztelni, amit az AstraZeneca és a Johnson & Johnson által kifejlesztett oltás követ majd.
A The Wall Street Journal szerint sok gyógyszer fejlesztése/tesztelése soha nem lép a III. fázisba, így az a tény, hogy három ilyen védőoltás is van most, bizakodásra adhat okot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.