Tech hvg.hu 2020. május. 18. 16:03

Ígéretes eredményeket hozott egy amerikai koronavírus-vakcina

A Moderna biotechnológiai cég hétfői közlése szerint biztató eredménnyel zárult a koronavírus elleni vakcinájuk klinikai, vagyis embereken végzett tesztje.

Ellenanyagot termel annak a nyolc önkéntesnek a szervezete, akiknek még márciusban adták be a Moderna nevű biotechnológiai cég koronavírus elleni oltóanyagát – írta a New York Times a gyógyszervállalat hétfői közlése alapján. A Moderna első klinikai tesztjének célja az volt, hogy kiderüljön, az oldat nem mérgező-e.

A társaság szerint az önkénteseken végzett (első) klinikai teszt biztonságosan zajlott, és a várakozásaik szerinti eredménnyel zárult. Vagyis az oltóanyag nemcsak elméletben tűnik hatásosnak a koronavírus ellen, és különösebb mellékhatásokat sem okoz. Akinél előfordult ilyesmi, általában bőrpírre és fejfájásra panaszkodott, de ezek a problémák

egy nap után elmúltak.

A biztató eredmények alapján az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) már engedélyezte, hogy a cég megkezdhesse az oltás klinikai tesztelésének újabb, második szakaszát. Ennek során több mint 600 embert fognak beoltani az RNS-alapú oltóanyaggal, hasonló céllal, mint az elsőnél: azt figyelik, hogy az oldat hatására kialakul-e náluk bármilyen súlyos mellékhatás, illetve azt, hogy a szer védelmet nyújt-e számukra a fertőzés ellen.

A Moderna közlése szerint vakcinájukból eddig háromféle adagot teszteltek (alacsony, közepes és magas dózis), de a nagyobbal már nem foglalkoznak, mivel az alacsonyabb dózis is működni látszik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.