Bejárta a netet a hír, hogy „nulladik” amerikai fertőzött az Apple társalapítójának felesége lehet. A hír egy tweetből indult, és jól mutatja a koronavírussal kapcsolatos (ál)információk terjedésének sebességét.
Sokan követik a Twitteren Steve Wozniakot, az Apple társalapítóját. A szakember rendszeresen oszt meg részleteket utazásairól, a technológia fejlődésével kapcsolatos véleményéről, sőt ételekről is. Követői megdöbbenve olvasták hétfői tweetjét, amely szerint felesége, Janet Hill, illetve ő lehetett az, akik bevitték a koronavírust (COVID-19-et) az Egyesült Államokba. Később elmondták a USA Todaynek, hogy életük legszörnyűbb influenzáját élték át dél-kelet ázsiai utazásuk után. A 69 éves milliomos vállalkozó azt is elmondta, hogy mindkettőjüknek fájt a torka és szörnyen köhögtek.
[A WHO üzeni: ezeket tartsa be, hogy ne kapja el a koronavírust]
Ilyen ismert emberről lévén szó, érthető, hogy felkapta a netet a hír, rengeteg weboldal lehozta, hogy Steve Wozniak elkapta a rettegett kórt. Azonban nem sokkal később a USA Today szerkesztője is megjelentetett egy tweetet, amely szerint maga Janet Hill mondta el a lapjuknak, hogy kivizsgáltatta magát, és csupán egy „mezei” arcüreggyulladásról volt szó. Wozniak is azt állította, hogy úgy gondolja, inkább influenzáról és nem koronavírus-fertőzésről lehet szó az esetükben, azonban szerinte nem lehet százszázalékosan kizárni a COVID-19-et sem, ugyanis nem végeztek rajtuk tesztet, amikor hazajöttek.
False alarm it appears: Janet tells USA TODAY she has a sinus infection https://t.co/8glcKFqnvb
— Jessica Guynn (@jguynn) March 2, 2020
A bejegyzés kisebbfajta pánikot keltett a Twitteren, különösen, hogy az után jelent meg, hogy már közel száz fertőzöttet találtak az Egyesült Államokban, és többen meg is haltak. Sokan azon tűnődtek, miért várt olyan sokáig a pár, hogy kivizsgáltassa magát, mások arra buzdították őket, hogy maradjanak otthon – írja a Business Insider.
Mindenesetre a tünetek, amelyeket a pár tapasztalt, nem tűnnek összhangban a koronavírus tüneteivel. Azonban a fokozódó félelem és szorongás, amelyet egy ilyen járvány okoz, megnehezíti a helyzet észszerű feldolgozását – írta Shahram Heshmat, az Illinoisi Egyetem docense a múlt hónapban a Psychology Todayben. Ez azért van, mert az emberek nem csupán a tényleges bizonyítékokat mérlegelik, hanem az érzelmeiket is beleviszik a fenyegetés értékelésébe. Az internet pedig remek eszköz arra, hogy elterjessze az esetleges felesleges félelmeket a világon, különösen egy olyan ember virtuális tollából, akit rengetegen követnek.
[Nagyon tart a koronavírustól? Nem lehet, hogy túl sok újságot olvas?]
Az új fenyegetések, mint például a koronavírus okozta félelem és szorongás kezelésének legjobb módja annak biztosítása, hogy pontos információkat szerezzünk neves hírforrásokból, és a magunk részéről tegyünk meg mindent, amit megtehetünk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.