A SpaceX internetet sugárzó műholdjait lehetett látni többek közt a magyar égbolton is december 26-án este. A jelenséget többen megörökítették.
Látványos műholdátvonulás volt látható december 26-án, karácsony este a magyar égbolton, melyet amatőr csillagászok is rögzítettek – derül ki az Időkép cikkéből.
A műholdak Elon Musk Starlink nevű programjához tartoznak, melyekből már most több tucat kering odafönt. A projekt több ezer ilyen szerkezet pályára állításáról szól, ugyanis csak így biztosítható, hogy Musk internettel lássa el az egész világot.
A műholdátvonulást Fejes Zsolt amatőr csillagász is látta, ő a Hattyú csillagképnél kapta lencsevégre az eszközöket, valamikor 17:52 és 18:02 között. Öt kép készült, Fejes ezeket egymásra rétegezve állította össze a végeredményt, melyen jól látható a Starlink-műhold mozgása.
"Úgy készültem, hogy csak a fényképezőgépem 135 mm-es objektívjével fogok fotózni. Fel is raktam a kamerát egy olyan állványra, amely az égbolt forgását követni tudja, majd „lőttem” pár próbaképet. Ezek biztatóak voltak, így az átvonulás közeledtével el is indítottam egy sorozatot, mely kétperces expozíciókból állt. Végül ezekből öt darab lett, amelyeken rajta voltak a műholdak" – írta Fejes.
Mindeközben szabad szemmel is figyeltem a jelenséget. Valóban megdöbbentő volt látni, hogy sorban csak jönnek és jönnek... Nyugat felől csaknem egy vonalban emelkedtek a látóhatár fölé, majd elértek körülbelül 50° magasságig északi irányban, és a Föld árnyékába merültek. Egyszerre volt izgalmas és ijesztő.
Az amatőr csillagás úgy folytatta,
izgalmas volt, mert ez mégis az ember technikai diadala. Ugyanakkor ijesztő is, mert tudtam, hogy ez csak egy csekély része mindannak, amit Elon Musk (és mások) terveznek.
Az amatőr csillagász a Facebook-oldalán is megmutatta a felvételt, mellyel egy korábbi posztját is igyekezett kiegészíteni. “Amikor elvonultak, összeszedtem a felszerelésemet és összeillesztettem azt az öt felvételt, amelyen rajta voltak a műholdak. Azt hiszem, a korábbi bejegyzésemben közzétett „manipulált” felvétel nem is állt annyira távol a valóságtól, mint amennyire néhányan szóvá tették”.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.