Nem örülnek a csillagászok, hogy a SpaceX műholdakat állít pályára, az eszközök ugyanis bezavarnak az észlelésekbe. Eddig 120 ment fel, Muskék ennél sokkal többel, 42 ezerrel terveznek.
Az űrben keringő műholdakból eddig sem volt kevés, a jövőben viszont lényegesen több fog működni, miután Elon Musk elhatározta: véghezviszi Starlink nevű projektjét, amellyel szélessávú internetet biztosítana a bolygó azon részén is, ahol erre ma még nincs lehetőség.
A grandiózus tervhez rengeteg új műholdra van szükség. Ezek egy részét (120-at) már felküldte a Tesla és a SpaceX cégek vezetője, hamarosan pedig újabb szállítmány kilövését kezdik előkészíteni. Az égen masírozó Starlink-műholdaknak ugyanakkor nem mindenki örül, a csillagászok kifejezetten zavarónak tartják, az eszközök ugyanis messziről is túl fényesek.
A Földön ráadásul több megfigyelő állomás működik, melyek fontos tudományos munkát végeznek. Ilyen a világ egyik legnagyobb digitális kamerája, az 570 megapixeles DECam (Dark Energy Camera), amely a chilei hegyek között kutatja a sötét energia nyomait. A DECamot nyolc évig építették, majd a Cerro Toro obszervatóriumban helyezték működésbe.
Miközben a DECam tudósai a minap az eget kémlelték, valamilyen fényes vonulásra lettek figyelmesek. Először nem értették, mi történik, de aztán leesett: épp előttük masíroztak át a Starlink műholdjai, komoly fennforgást okozva ezzel – írta a Wired. Az eszközök nem néhány pillanatig voltak láthatók, a DECam egy kutatója szerint legalább 5 percig biztosan feltartották a munkát. Ez a laikusok számára nem tűnhet soknak, ám a világegyetem összetettségét vizsgáló, fontos kérdésekre választ kereső tudósoknak már igen.
A műholdakról készült fotók tanúsága szerint a SpaceX ráadásul nem tette meg azokat a módosításokat, amelyeket a csillagászok kértek tőlük. Ezek egyike az volt, hogy a szerkezetek főbb részeit feketére festik, hogy a rajtuk megcsillanó napfény minél kisebb visszatükröződést okozzon. Ez az amatőr megfigyelők számára is fontos lenne, de a SpaceX úgy tűnik, figyelmen kívül hagyta ezt.
A tudósok amiatt is aggódnak, hogy a műholdak katasztrófával járó ütközésekhez, esetleg interferenciához vezetnek a már így is rengeteg űrszemét és más társaságok által üzemeltetett vevőegységek miatt. Ugyanakkor nem csak a SpaceX dolgozik ilyen készülékekkel, a OneWeb és az Amazon is saját műholdakkal venné be az űrt. És ahogy Muskék, ők sem pár darabbal terveznek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.