Hiába jól dokumentált a Facebook története, Mark Zuckerberg megpróbált egy teljesen új verziót előadni.
Múlt héten az amerikai Georgetown Egyetemen tartott beszédet Mark Zuckerberg, ahol a szólásszabadságról és a Kínához fűződő viszonyáról is beszélt. Bár a beszédében erősen kritizálta a "kínai modell" alapján létrejöbő internetet, nem ez volt az egyetlen érdekesség, amivel magára hívta a figyelmet.
A Facebook vezére a Mashable szerint lényegében hazudott arról, hogy miként is született meg a Facebook. Zuckerberg azt mondta, a Facebook azért jött létre, hogy
a 2013-as iraki háború után mindenki hallathassa a hangját.
A kampuszon ugyanis senki nem értett egyet a háborúval, de senki sem hallgatott rájuk, és úgy érezték, hogy nincs elég "hatalmuk" ahhoz, hogy hallassák a hangjukat. Ezért aztán úgy döntött, megcsinálja a Facebook korai verzióját, hogy legyen egy platform, ahol elmondhatják a véleményüket.
Zuckerberg seems to imply that 1) the Iraq War was an inspiration for Facebook and 2) Facebook may have prevented it? pic.twitter.com/u8QhscW5Ez
— Marcus Gilmer (@marcusgilmer) October 17, 2019
Aki látta a Social Network – A közösségi háló című filmet, az nagyjából tudja, mi állt a Facebook létrehozása mögött. Még ha a film bizonyos pontokon el is tér a valóságtól, a közösségi oldal létrehozásának jól dokumentált történetét ilyen szempontból hűen mutatja be.
Valójában Zuckerberg egy Facemash nevű oldalt hozott létre, amelyre a harvardi diákok képeit töltötte fel. Ezután ezt párokba rendezve lényegében szavazni lehetett rájuk, hogy melyik a menőbb/dögösebb arc.
Zuckerberg szerint ugyanakkor nem igaz, hogy a Facemash hatással volt a Facebook fejlesztésére. Erről beszélt már a 2018-as kongresszusi meghallgatásakor is.
Rep. Long asks about Facemash and #Zuckerberg makes a "Social Network" reference: "There was a movie about this, or said it was about this, it was of unclear truth" pic.twitter.com/LTnzyD1uXt
— Mashable News (@MashableNews) April 11, 2018
Márpedig a Facebook – akár tetszik, akár nem – elsősorban egy ismerkedős oldal lett volna. A Busiess Insider korábban arról írt, Zuckerberg megfogalmazása szerint az emberek nem regisztráltak volna, ha tudják, hogy egy randioldalon vannak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.