Tech hvg.hu 2019. október. 04. 09:53

Nem nyugszik bele a Facebook a globális törlésbe, szerintük ilyet nem kérhet az unió

Nem hagyja annyiban a Facebook azt az európai bírósági döntést, amely szerint globálisan is törölniük kell azokat a bejegyzéseket, melyeket valamely uniós ország törvénysértőnek talált.

A Facebook (és más közösségi oldalak) globális működését meghatározó döntés született csütörtökön az Európai Bíróságon: a Facebook világszerte kötelezhető arra, hogy eltávolítsa felületéről a valahol jogsértőnek talált bejegyzéseket. Emellett az is elképzelhető, hogy a platformoknak saját maguknak kell megkeresniük – és törölniük – az ilyen bejegyzéseket, ahelyett, hogy a felhasználók bejelentésére várnának. (Az ügy hátteréről itt írtunk bővebben.)

Bár a döntés jogerős, így a Facebook nem tud ellene fellebbezni, várható volt, hogy Zuckerbergék nem mennek el szó nélkül mellette. A Facebook-vezér úgy nyilatkozott, pert indítanak az EU-s döntés ellen. A Facebook jelenleg csak az egyes országok felhasználói számára teszi elérhetetlenné a törvénysértő tartalmakat. Vagyis, ha valaki például megrágalmaz egy politikust, azt a bejegyzést az adott országban törlik, de ha ugyanaz a szöveg egy másik országban jelenik meg ugyanarról a politikusról, már nem nyúlnak hozzá, ha az oldal felhasználási feltételeit egyébként nem sértő jellegű.

Zuckerberg szerint jogi lépéssel igyekeznek megváltoztatni az EU-s döntést. Érvelése szerint a Facebook eddig sikeresen küzdött a "globális korlátozás" ellen. A TechCrunch-nak eljuttatott közleményben azt írták, szerintük a döntés komoly kérdéseket vet fel a szólásszabadsággal, a véleménynyilvánítással, valamint a törvénysértő bejegyzések értelmezésével és eltávolításával kapcsolatban.

Mint írják, a döntés szembemegy azzal az elvvel, hogy egy országnak nincs joga arra, hogy törvényeit egy másik országra is kiterjessze.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.