Tech hvg.hu 2019. szeptember. 28. 20:11

Oxfordi kutatók: trollok és automata profilok segítik a kormány médiamanipulációit

A területet évek óta elemző kutatók szerint a bizonyítható, hogy magyar kormányügynökségek trollokkal manipulálják a Facebookot.

Évek óta elemzik oxfordi kutatók a Computional Propaganda Project keretein belül, hogy manipilálják a társadalmat, szórják a propagandát a világ kormányai. Az Index ismerteti az idei kutatást, amely szerint idén már 70 országnál lehet bizonyítani, akormány manipulálja a közösségi médiát, és köztük van Magyarország is. 2017-ben még csak 28 országra lehetett ezt rábizonyítani.

Pixabay

A 70-ből 26 önkényuralmi ország, egyszerűen cenzúráz és próbálja elfojtani az információkat. Az országok többsége a Facebookon aktív, így a magyar kormány is. Nálunk kormányügynökségek manipulálják a Facebbookot, ezt látja a projekt bizonyítottnak. Ehhez valós emberi trollokat és botokat használnak. A botok emberi viselkedést utánzó felhasználói fiókok, amelyek más felhasználók beszélgetéseibe kapcsolódnak be. Ötféle üzenet létezik: a kormány-párt üzeneteinek eljuttatása, terjesztése, az ellenzék támadása, a figyelem elterelése fontos témákról, a társadalmi megosztottság mélyítése, és a nem kívánatos vélemények elhallgattatása.

A magyar kormányzati trollok mind az öt célt megpróbálják elérni, mégpedig dezinformációval, azaz félrevezetéssel, blogposztokkal, mémekkel, videókkal felerősítik a kormány üzeneteit a megosztásokkal, személyesen támadják a másként gondolkodókat. A magyar trollokat eseti jelleggel foglalkoztatják, ezzel az alacsony kapacitású csoportba tartoznak. Beágyazottságuk, erőforrásaik, szervezettségük össze sem vethetőek az orosz vagy kínai trollhadseregével.

Hirdetés
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.