Tech MTI / hvg.hu 2019. augusztus. 26. 10:03

Nagyon fontos lenne tudnunk, hogy mi hozza létre a Föld mágneses mezejét

A Mars példájából kiindulva a földi élet jövőjét is befolyásolhatja bolygónk mágneses pólusának mozgása – hívta fel a figyelmet Zádori Balázs, az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjának fizikusa.

Nagyon fontos lenne tudni, hogy mi hozza létre a Föld egyre gyengülő mágneses mezejét, mivel a Mars esetében a mágneses mező elvesztése miatt a galaxisból érkező sugárzás elfújta a légkört és tönkretette a feltételezhető élővilágot – magyarázta az M1-nek nyilatkozva Zábori Balázs.

A Föld mágneses mezeje védi a bolygón lévő életet a világűrből érkező halálos sugárzással, különösen a napszél elektromosan töltött részecskéivel szemben.

University of Rochester / Michael Osadciw

A fizikus elmondta: egyes kőzetek megszilárdulásuk pillanatában megőrzik a Föld akkori mágnesezettségének irányát, amelyekből megállapítható, hogy földtörténeti korok szerint 1-10 millió évente az északi pólus megcserélődik a délivel. Az elmúlt 700-800 ezer évben nem volt példa erre, ezért egyes tudósok szerint közeleg a pólusváltás. Nemrég még a szakértőket is meglepte, hogy milyen gyorsan. A jelek szerint jelenleg Szibéria felé vándorol, évente mintegy 15-55 km-ert megtéve. Emiatt a Mágneses Világmodell (World Magnetic Model, WMM) frissítését is előrébb kellett hozni: 2020 helyett már idén meg kellett tenni.

Egy tavaly közölt földtörténeti elemzés szerint viszont nem várható a Föld mágneses pólusváltása.

Szakemberek tavaly állapították meg, hogy mint egy szívverés, úgy pulzál a Föld mágneses mezeje, amit egy örvénylő jégóceán kelt – és erről egy látványos animációt is készítettek.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.