Egy új tanulmány eredményei szerint egyáltalán nem mindegy, milyen formában kerülnek a szervezetünkbe a fontos vitaminok.
Tényként könyvelhető el ma már, hogy a vitaminok hozzájárulhatnak egészségünkhöz, néhány közülük kifejezetten csökkentheti a legsúlyosabb betegségek kockázatát, azonban nem mindegy, hogy élelmiszerekből vagy táplálék-kiegészítőkből (tablettákból, porokból) jutunk ezekhez. Olyannyira nem mindegy, hogy a vitaminpirulák akár a daganatos megbetegedések kockázatát is növelhetik.
A kalcium például jó hatással van a csontokra, azonban a bostoni Tufts Egyetem kutatói szerint a kalcium-kiegészítők túlzott (naponta több mint 1000 mg) fogyasztása is rákos megbetegedésekhez vezethet. Ráadásul – vonták le a több mint 30 ezer amerikait bevonó kutatásból – a táplálékkiegészítők formájában bevitt vitaminok nem csökkentették a halálozási kockázatot a 20 éves vagy annál idősebb felnőtteknél.
[Szed multivitamint? Nagyon nem mindegy, hogy mi van benne és miből mennyi]
A tanulmány megállapította, hogy az A és K vitamin, valamint a réz, a magnézium és a cink megfelelő szintje a szervezetben összefüggésben volt a halálozási kockázat csökkenésével (elsősorban a szív- és érrendszeri, illetve a daganatos betegségeknél), de csak akkor, ha élelmiszerek közvetítésével jutottak ezekhez az anyagokhoz. Hasonlókat tapasztaltak a kalcium esetében is.
A kutatásból az is kiderült, hogy a D-vitamin-kiegészítők alkalmazása, amennyiben a szervezet kellő mennyiséget tartalmaz ebből a vitaminból, megnövelheti a halálozás kockázatát. A kutatók azért figyelmeztetnek arra, hogy még további vizsgálatokra van szükség, többek között a táplálékkiegészítők hosszú távú szedésével kapcsolatban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.