Amerikai kutatók vizsgálták meg, milyen a mikrotápanyagok aránya a globálisan elfogyasztott élelmiszereknek, az eredmény pedig erős figyelmeztetés lehet mindenki számára.
Amilyen sokszor hallottuk gyerekként – a csecsemőkorról nem is beszélve –, hogy mennyire fontos, hogy igyunk elég tejet, olyan sokszor találkozunk felnőtt korban a tejcukor-érzékenységgel, ami a hazai lakosság jó részét érinti. De honnan tudhatjuk, hogy nem bírjuk a laktózt? Ez már azt is jelenti, hogy örökre búcsút kell mondjuk a tejtermékeknek? És akkor hogy pótolhatjuk azokat a rendkívül fontos ásványi anyagokat – főleg a kalciumot – és zsírban oldódó vitaminokat, amik a tejben vannak? Általában ezek a kérdések merülnek fel bennünk a laktózintolerancia gyanúja esetén.
Immunrendszerünk az őszi-téli időszakban fokozott terhelésnek van kitéve, hiszen limitált lehetőségeink vannak a szabadtéri sportolásra, elleneben beltérben jobban terjednek a vírusok, több energiát igénylünk, viszont a fényhiány miatt fáradékonyabbak vagyunk. Ugyanakkor némi odafigyeléssel és tudatossággal egészségesen átvészelhetjük a hideg hónapokat.
Rendszeres tisztítás, különböző higiéniai eszközök használata, tudatos táplálkozás és minimum évenkénti szűrővizsgálat: ezekre mind szüksége lesz, ha egészséges fogakat szeretne.
Ha azt halljuk, hogy kalcium vagy épp kalciumhiány, a többség azonnal a csontokra, esetleg a fogakkal kapcsolatos megbetegedésekre, egészségügyi problémákra gondol. Ugyanakkor keveseknek jut eszébe, hogy e fontos és a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyag hol és milyen kulcsfontosságú szerepet tölt még be testünk egészséges működésében.
A D-vitaminról – főleg a járványhelyzetben – és annak fontosságáról rengeteget hallhattunk az elmúlt években, de az már kevésbé ismert tény, hogy milyen fontos része a csontképződésnek ez a hormon: a kalcium mellett a csontritkulás (oszteoporózis) bázisterápiájának tekinthető. Nyáron a napfény segít abban, hogy elegendő D-vitaminhoz jussunk, de ezek a raktárak – megfelelő pótlás nélkül – rendszerint télen kiürülnek. Hogyan őrizhetjük meg csontjaink fiatalságát? Miért elengedhetetlen a D-vitamin a kalcium mellé? Segítünk eligazodni.
Hogyan működnek csontjaink, és mi okozza a csontritkulást? Kiket érinthet ez a betegség, és hogyan tudunk ellene védekezni? Mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ cikkünkben.