Szörnyen magyartalan, mégis van, akit megtéveszt az az e-mail, ami nagy nyereménnyel kecsegteti a Facebook-felhasználókat. A feladó első ránézésre Mark Zuckerberg.
"Ezzel tájékoztatjuk Önt arról, hogy a Facebook-fiókja nyereményalapú nyereményt nyert $1,000,000.00 (One Million Egyesült Államok dollár) a 2019-es kiadás Facebook promóciójához."
Aki nem akad fenn a levél első mondatán, azt talán a továbbiakkal is nehéz meggyőzni arról, minden alapot nélkülöző átverésről van szó. De mielőtt továbbmennénk, érdemes már ezen elgondolkodni: kevés marketinges engedné meg magának – még kevesebbnek engedné meg a főnöke –, hogy ennyire magyartalan és értelmetlen szöveggel küldjön ki üzenetet. Ha bármikor is ilyen rossz nyelvezettel találkozik egy e-mailben, jobb, ha azonnal gyanút fog: csalók küldték, nem marketingesek.
Igaz, az olvasónk által továbbított e-mail feladója nem is egy egyszerű marketinges, hanem a fáma szerint – a rector.facebook7383@gmail.com címről – "Az elnök hivatala, A Facebook vezérigazgatója, Mark Zuckerberg úr". Újabb jele a csalásnak: nem túl gyakori, hogy hivatalos céges kommunikáció egy gmail.com-os címről történjen. A konkrét esetben már annak is szemet kellene szúrnia, hogy Mark Zuckerberg e-mailben jelentkezik – miközben bármikor használhatná milliárdnyi üzenet gyors kiküldésére a Facebookot is.
[Mutatjuk, melyik Facebook-oldalak verik át; hiába lájkol, senki nem nyer semmit]
A kamuzós levél küldői egyébként azt kérik a felhasználóktól, hogy a millió dolláros nyeremény érvényesítéséhez írják meg nekik személyes adataikat. Aki ezt megteszi, az a szokásos menetrend szerint vélhetően gyorsan megkapja majd a kérést, hogy az átszámítva 291 millió forintos nyeremény adminisztrációs díjaként már csak azt a pár tízezer forintot kell elutalnia.
A levél egy dörgedelmes figyelmeztetéssel zárul:
Biztonsági okokból tanácsot adunk minden nyertesnek arra, hogy ezt az információt bizalmasan kezelje a nyilvánosságtól, amíg igényét feldolgozni nem kapja, és az Ön nyereményét ki nem adja. Ez része a biztonsági protokollunknak, hogy elkerüljük a kettos állításokat és a nem résztvevo vagy nem hivatalos személyektol származó indokolatlan elonyök kihasználását.
Magyarra fordítva arról van szó, hogy aki hozzá szeretne jutni a pénzhez, az ne mutassa meg az üzenetet ismerőseinek vagy a nagy nyilvánosságnak.
Hiszen különben még a végén kiderül, hogy ordas átverésről van szó – persze ezt már csak mi tesszük hozzá.
Ha bármilyen átveréssel találkozik, írja meg nekünk üzenetben a HVG Tech rovatának Facebook-oldalán.