Az új technológiák lehetőséget adnak a bőrredők közé szorult egészen apró molekulák elemzésére is, ebből pedig rengeteg mindenre lehet következtetni.
Az eddiginél sokkal részletesebb bűnözői profil felrajzolása is lehetséges az ujjlenyomatok alapján egy új módszerrel – olvasható az e heti HVG-ben.
Az ujjon a bőrfodorszálak a magzati lét 18. hetében alakulnak ki, és még egypetéjű ikrek esetében is egyediek. Az ujjlenyomatokat már 120 éve használják elsősorban bűnözők azonosítására, Magyarországon 1904-től, ennek ellenére egy vizsgálat szerint minden 18. mintát tévesen azonosíthattak.
Az egyre érzékenyebb mérési lehetőségek nyomán viszont egyre sokoldalúbbá válik az ujjnyomatok elemzése: meg lehet belőle állapítani, hogy az illető fogyasztott-e kábítószert, de az ujjnyomat tulajdonosának nemét is meg lehet belőle állapítani, illetve hogy milyen tisztító- vagy kozmetikai szerekhez ért hozzá, megérintett-e óvszert, milyen ételeket és italokat fogyasztott, és van-e rajta hajszál- vagy vérmaradvány – ez pedig akár még egy 30 éves ujjnyomaton is kimutatható.
A molekulák elemzése alapján így végül egy igen részletes személyiségprofil is felállítható, a bőrredők közé szorult molekulák vizsgálata pedig akár az egészségügyben is segíthet.
További részletek az e heti HVG-ben olvashatók!