Tech hvg.hu 2016. december. 21. 16:12

Félrevezethette a Facebook az EU-t, gigabírság is jöhet

Az Európai Bizottság azzal gyanúsítja a Facebookot, hogy félrevezető információkat szolgáltatott a WhatsApp 2014-es felvásárlásakor.

Kifogásolási nyilatkozatot küldött kedden az Európai Bizottság a Facebooknak, azt állítva, hogy a cég tudatosan vagy hanyagságból félrevezető információkat közölt vele a WhatsApp felvásárlását engedélyező 2014-es fúziós vizsgálat során - közölte a Bruxinfo.
 
A Facebooknak január 31-ig kell válaszolnia, és ha a bizottság feltételezése beigazolódik, a céget akár éves forgalmának egy százalékát elérő pénzbírság befizetésére is kötelezhetik.

A fúzió jóváhagyását már nem vonhatják vissza, mert nem csak az ezzel kapcsolatos információk alapján engedélyezték 2014-ben az összeolvadást - erősítették meg Brüsszelben.
 
A Facebook 2014 augusztusában a bizottság információkérésére arról biztosította a testületet, hogy a fúziót követően nem lesz automatikus lehetőség az Facebook és a WhatsApp felhasználói azonosítói közötti átjárásra, vagyis a két személyi azonosító nem lesz automatikusan összekötve egymással.

De ahogy egy augusztusi bejelentéssel kapcsolatban beszámoltunk róla, a WhatsApp jó pár adatot megoszt anyacégével, a Facebookkal, például a felhasználók telefonszámait vagy azt, hogy milyen gyakran veszik igénybe a szolgáltatást.

Az akkori magyarázat szerint ez azért történik, hogy „a Facebook reklámokkal és termékekkel kapcsolatos felhasználói élményei fejlődhessenek”, illetve a közösségi oldal jobban tudjon ismerősöket ajánlani.

A bizottság most úgy véli, hogy a technikai lehetőség a két szolgáltatás személyi azonosítóinak az összekapcsolására már 2014-ben, a fúziós eljárás idején is létezett.

A testület attól tart, hogy az Facebook szándékosan vagy csupán merő hanyagságból téves vagy félrevezető információkat közölt.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.