Nemzetközi lapszemle: Trump második elnöksége a demokráciaexport végét jelentheti
Bezárkózó Egyesült Államokra érdemes felkészülni – ha Trump Amerikája valahol meg is jelenik, az szinte biztos, hogy nem a demokrácia megmentése érdekében fog beavatkozni.
Süddeutsche Zeitung
Martin Schulz, az Európai Parlament korábbi elnök azt nyilatkozta, hogy ebben a tisztségében Magyarországgal volt a legnehezebb dolga, mert az Orbán-kormány egyfelől próbált uniós pénzeket lenyúlni, másfelől viszont nem kívánta tartani magát a közös értékekhez, ugyanakkor belülről tudatosan aláásta a demokratikus közösséget.
A politikus, aki jelenleg a német szociáldemokratákhoz kötődő Friedrich-Ebert-alapítvány elnöke, abból az alkalomból nyilatkozott, hogy díszdoktorrá avatták a Kaiserslautern-Landaui Egyetemen, illetve a Frank Loeb Intézetben. Összefogásra szólította fel Európát, mert erősíteni kell a jogközösséget, amely a toleranciára, a tiszteletre és az emberi méltóságra épül, hiszen jön fel Kína, Oroszország megtámadta Ukrajnát és az Egyesült Államokban Donald Trump lesz az elnök.
Kiemelte: a kontinens sikerreceptjéhez hozzátartozik a szociális igazságosság, amit meg kell védeni. Ezt elősegíti, hogy a demokratikus erők a legtöbb uniós országban egyértelmű többségben vannak. Az EU-nak arra kell építenie, ami az erejét jelenti: az egységre.
MSNBC
Az országos tévé egyik legnépszerűbb politikai elemző műsorának vezetője úgy gondolja, hogy az orbáni Magyarország figyelmeztetéssel ér fel Amerika számára Trump újabb időszaka előtt. Joy-Ann Reid arra a cikkre hivatkozik, amelyet Schering Gábor a minap írt a Politicón saját, egykori képviselői tapasztalatai alapján.
Abból az derül ki, hogy a magyar kormányfő, a tengerentúli jobboldali politikusok, a Fox News konzervatív kommentátorainak és természetesen Trumpnak az egyik kedvence, a tekintélyuralmi roham részeként jó egy évtizeddel ezelőtt célba vette a bíróságok és a sajtó önállóságát. Átírta az alkotmányt, hogy nyugdíjba küldje az eszméival nem szimpatizáló bírákat és az igazságszolgáltatást a hatalom alá rendelte.
Szakértők szerint ma a magyar média 90 százalékát a Fidesz felügyeli. Emellett Orbán kiterjesztette uralmát a választási rendszerre is. Céljai elérésére megosztotta az országot, ehhez félelmet gerjesztett a faji sokszínűség ügyében és ördögnek állította be a migránsokat. Felkarolta a „nagy lakosságcsere” elméletét és felszólalt a fajok keveredése ellen.
Adókedvezményekkel és támogatásokkal igyekezett növelni a születések számát, hogy az ország ne szoruljon rá a bevándorlókra. Emellett nyomatja a „hazafias” oktatást, és betiltotta az LMBTQ-tartalmak népszerűsítését.
Az imádat kölcsönös Trumppal, Carlsonnal és a többiekkel. Vance, az alelnök jelölt csak az egyik, aki dicshimnuszokat reng róla.
FAZ
A kommentár úgy ítéli meg Călin Georgescu választási sikere kapcsán, hogy dupla bohózat zajlik Romániában. Elemzésük szerint komolytalan az elnökválasztás első fordulójának nyertese, ugyanakkor úgy véli, hogy az Alkotmánybíróság, amelynek függetlenségét erős kétségek övezik, politikai célokat szolgál ki, miután elrendelte a 9 millió szavazat újraszámlálását.
A nyertes soha semmilyen kormánytisztséget nem töltött be, a kutya sem ismerte, viszont fura összeesküvés elméleteket terjeszt. Ehhez járul, hogy a távozó kormánykoalíció nem hajlandó elismerni a vereségét, ezért azt szeretné, ha elmaradna a 2. fordzló, benne két ellenzéki jelölt küzdelmével. Pedig nincs vita arról, hogy a szavazás tiszta volt.
De ha addig kell szavazni, amíg az eredmény nem felel meg a hatalom jelenlegi gazdáinak, akkor az igen rossz a demokrácia szemszögéből. Ha így lesz, az igazi ellenreklám a jogállamnak. Főleg ha kormány az igazságszolgáltatással igyekszik érvényteleníteni a választás kimenetelét.