Sőt, még egy tonna rakományt is hozott magával a SpaceX amerikai magánvállalat Dragon típusú teherszállító űrhajója a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) - közölte pénteken az űrkutatási magánvállalat és a NASA.
A teherűrhajó közép-európai idő szerint péntek kora délután hagyta el az űrállomást, hat órával később pedig a mexikói partok közelében a Csendes-óceánban landolt.
A fedélzetén felszereléseket és kutatási anyagokat hozott vissza, amelyeknek az összsúlya mintegy 1300 kilogramm. Emellett 12 "űregér" is visszajött a bolygóra. A rágcsálók egy genetikai kutatás keretében mentek fel ISS-re a Dragon teherűrhajóval.
A Dragon a múlt hónapban vitt az ISS-re új dokkoló állomást, amelyet két amerikai űrhajós több órás űrséta révén szerelt fel a múlt héten. A dokkoló egység felszerelése az első nagyobb lépés afelé, hogy a létesítmény kereskedelmi forgalomban közlekedő űrkapszulákat fogadhasson.
Az Egyesült Államokból az űrsiklók 2011-es "nyugdíjazása" óta nem indult ember az űrállomásra, de az amerikai SpaceX és a Boeing cégek egy-két éven belül újra embert akarnak a létesítményre szállítani. Ehhez azonban le kellett cserélni az űrállomás dokkját, amely még az űrsiklók fogadására volt kialakítva. Az új dokk elvileg több ország űrjárműveit tudja fogadni.
Egyelőre csak a Dragon tud rakománnyal visszatérni a Földre, minden más teherűrhajó felviszi a rakományt, majd megrakják szeméttel, s végül űrhulladékégetőként végzi a bolygó légkörében.
Addig azonban, míg az Egyesült Államokból újraindulnak az embert is szállító űrrepülések, az űrhajósokat Oroszország juttatja el a Nemzetközi Űrállomásra.
Így tesztelik még a Földön egy űrrakéta gyújtását - videó
A SpaceX két és fél percen át égette a Falcon 9 rakétát, ugyan nem a látványosság céljával, de mégiscsak ez lett belőle.