A bankautomatákat és a PIN kódot 50 éve kitaláló John Goodfellow 39 éven át hallgatott arról, hogy ő áll a ma már mindenki által természetesnek vett rendszer mögött. Az évforduló kapcsán felidézte, mi ihlett a masinát és mennyit keresett találmányával.
John Goodfellow a hatvanas éve közepén a Glasgow-béli Kelvin Hughes egyik mérnökeként dolgozva kapta meg a feladatot, hogy találjon ki valamit a vasárnapi banki zárvatartás ellen. A bankfiókok éppen akkor voltak nyitva, amikor az emberek többsége a saját munkahelyén dolgozott, és a szombati zárás után hétfőig senki nem juthatott már a pénzéhez. "Megoldást akartak. A megoldás egy olyan gép volt, ami képes kiadni a pénzt egy beazonosított ügyfélnek" – idézi fel a szakember, aki kifejlesztette a pénzkiadó gépet, hozzá pedig a személyes azonosító számot, a PIN-t.
Találmányáért mindössze 10 brit fontot, mai árfolyamon számolva 4000 forintot kapott, és azóta sem jutott semmilyen bevételhez ennek kapcsán. A 79 éves férfi a Guardian Money-nek elárulta ezzel kapcsolatos, csalódásba forduló dühös érzéseit: "El tudja képzelni, hogy érzem magam, amikor látom, hogy egynémely bankár 1 millió fontos bónuszt kap? Azon tűnődöm, mennyiben járulhatott ő nálam jobban hozzá a bankok működéséhez, hogy kiérdemelte azt az 1 millió fontot."
A kétségtelenül nagy találmánynak számító pénzkiadó automatákat biztonsági szakértők szerint más értelemben sem becsülik meg a bankok: az elhanyagolt biztonság miatt sokkal egyszerűbb feltörni egy ATM-et, mint gondolnánk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.