Tech hvg.hu 2015. október. 01. 21:02

Így trükközik a NASA a Photoshoppal az űrfelvételeknél

Ahhoz, hogy valóban láthassuk a láthatatlant, még az űrfelvételeknél is szükség lehet némi Photoshop-kozmetikára. Ezúttal a legilletékesebb, az Adobe avat be a részletekbe.

Nem azért használnak Photoshopot a világűrről készült felvételek kozmetikázásához, hogy becsapják a felhasználókat, hanem azért, hogy láthatóvá tegyék azt, amit amúgy szabad szemmel nem lehetne észrevenni.

Mindez az Adobe egyik blogbejegyzéséből derül ki, amelyben részletesen elmagyarázzák és képekkel szemléltetik, mi is történik az ilyesfajta „fotosoppolás” során. A retusálást végző személy ezúttal nem grafikus, hanem egy csillagász, nem véletlenül. Szakemberre van ugyanis szükség ahhoz, hogy egy-egy képen értelmezni tudja, mit lát, és megkülönböztesse az esetleges képhibákat az amúgy fontos, de mondjuk elmosódott részletektől.

A csillagász elmagyarázza, milyen trükköket használnak ahhoz, hogy átalakítsák a speciális kamerák által készített felvételeket. Munkájuk az infravörös spektrum nyers szürkeárnyalatos adatainak feldolgozásával kezdődik, és az infravörös színtartomány árnyalatainak feleltetnek meg mindennapi színeket, hogy a szemlélők számára is értékelhetővé váljanak a képek.

A blogban az Orion-ködről (az Orion csillagkép gázfelhőjéről) készült felvételek átalakítása látható, illetve az, hogyan változtatták át az Androméda galaxis panorámaképét. Egyébként hasonló műveleteken estek át a Curiosity által készített Mars-felvételek is.

NASA/JPL-Caltech/UCLA

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.