László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A Lenovo a jelek szerint nagyon is komolyan gondolja a táblagépes piaci jelenlétét. Ennek erősítésében komoly szerepet játszhat a projektorral felszerelt gigantikus készülék, a projektoros Yoga Tablet 2 Pro, amit most kipróbáltunk.

A Lenovóról nem is olyan régen a legtöbben körülbelül annyit tudtunk, hogy egy kínai gyártó, mely az általa felvásárolt IBM-részlegre építkezve különböző számítógépeket gyárt. Az idők azonban változnak, és a legnagyobb PC-gyártóként jegyzett vállalat nemrégiben az okostelefonok és a tabletek piacát is célkeresztbe vette, mindkét szegmensben a világranglista negyedik helyén áll. Hogy a mobillos pozíciójukat miként erősítenénk, arról az S860-as telefonjuk tesztjében már adtunk némi ízelítőt. Ezúttal egy táblagépüket próbáltuk ki, amelyikre mindent lehet mondani, de azt biztosan nem, hogy átlagos.

László Ferenc

Például rögtön nagyobb

Míg a legtöbben a 8-10 colos méretkategóriában választanak maguknak tabletet, világszerte egyre nagyobb igény mutatkozik az ennél jelentősen nagyobb modellek iránt. A Samsung már jó ideje forgalmaz 12.2 colos tabletet, és jövőre várhatóan az Apple is kijön majd a hasonló ligában focizó iPad Próval, a mellékelt fotókon látható Lenovo Yoga Tablet 2 Pro azonban még ezeken is túltesz. A 13,3 colos kijelzős (azaz laptopméretű) gépnek már nem annyira a mobilitás, hanem sokkal inkább a nagyképernyős tartalomfogyasztás az erénye.

László Ferenc

A szürke műanyagház a legvékonyabb pontján ugyan csak 3,5 mm-es, viszont lejjebb már 13,2 mm vastag, az alján ott figyelő henger pedig már 23 milliméter átmérőjű. Ebben a hosszúkás hengerben rejtőzik a 9600 mAh kapacitású háromcellás integrált akkumulátor, ami a gyári adatok szerint 15 órás üzemidővel kecsegtet. Tapasztalatunk szerint ez gyakorlati használat mellett 10-12 órát jelent. Az akksitöltő 1,8 amperes kimeneti árammal bír, ami némileg elmarad az iparágban ma már nem ritka 2-2,1 amperes értékektől, így a táblagépek esetében amúgy sem túl gyors töltésnél még több időre kell magunkra hagyjuk a tabletet a konnektorral.

Vetítőgép

A 950 grammos versenyző alsó szekciójában kapott helyet az a pico-projektor, melynek révén bármilyen csupasz falból külső kijelzőt varázsolhatunk. A Lenovo szerint ez világelső a tabletpiacon, mi azonban zárójelben azért megjegyezzük, hogy egy kisebb kínai vállalat már 2013-ban előrukkolt egy ehhez hasonló, bár nem ennyire profi termékkel. Az integrált projektor az objektív melletti gomb nyomvatartásával kelthető életre, az élesség pedig egy csúszka mozgatásával állítható. A 16:9-es képarányú vetített kép maximum 50 colos lehet, ehhez a tabletnek mintegy 2 méterre kell lennie a faltól - 1 méteres távolságból körülbelül 30 colos képátlót tudunk vetíteni.

László Ferenc

Professzionális képminőségre persze senki se számítson egy ilyen miniatűr projektortól, azonban a 854x480 pixeles vetített kép tapasztalataink szerint teljesen használható minőségű, már amennyiben persze sikerült megfelelően besötétíteni a szobát. A fényerő manuálisan állítható, a képet automatika optimalizálja, és a torzításmentesítést is megoldja helyettünk a masina, mely egy feltöltéssel 3 órás vetítési időt tesz lehetővé. Nyilvánvaló, hogy nem egy ilyen projektoros tablettel fogunk Ultra HD felbontásban mozizni, arra viszont tökéletesen alkalmas a Lenovo Yoga Tablet 2 Pro, hogy segítségével lényegében bárhol megtartsunk egy rögtönzött kiselőadást, vagy, hogy a gyerekeknek este a falra vetítsünk egy kis Tom & Jerryt.

Kijelző, kamera

A 2 centiméteres fekete káva által övezett érintőkijelző a már említett 13,3 colos képátlón 2560x1440 pixeles QHD felbontást vonultat fel, melynek ekkora méretben már sokkal több értelme van, mint egy 5-6 colos okostelefon esetében. A 178 fokos, tehát igen korrekt betekintési szögű IPS képernyő adott esetben akár normál kesztyűben, vagy egyszerre tíz ujjal is kezelhető, a betűméret pedig négy fokozatban állítható.

László Ferenc

A virtuális QWERTY billentyűzeten remekül lehet gépelni, ami nem is csoda, hiszen a gombok 24x15 milliméter méretűek. Az LCD feletti szekcióban egy 1,6 megapixeles kamera kapott helyet, hátul pedig egy f2,2-es fényerejű és 8 megapixeles fénylesőt találunk. Kérdés, hogy egy ekkora tablettel mégis ki fog fotózni, illetve videózni, mindenesetre a lehetőség adott: a szintjelzéssel is felvértezett kamera révén maximum Full HD felbontásban videózhatunk.

Multifunkciós

A legújabb Yoga tablet négyféle módban használható. Először is foghatjuk simán a kezünkben, másodszor döntött állapotban letehetjük az asztalra, harmadszor a kihajtott fémlap révén állvány üzemmódot is kapunk és a negyedik az igazi újdonság: az alumínium lapban lévő lyuk révén lényegében bárhova felakasztható a tablet.

A kihajtható állvány környékén keresendő a kis kihajtható ajtó mögé rejtett microSD- és microSIM-slot, melyek közül az utóbbi opcionális, tehát nem minden forgalmazott verzióban van.

László Ferenc

Ugyancsak ide került a világ első tablet mélynyomója, mely 5 W-os teljesítménye, illetve a frontoldalra került két darab 1,5 W-os társa révén egészen elképesztő hangminőségre és hangerőre képes. Ha esetleg a környezetünket inkább nem terhelnénk a mélynyomóval, akkor azt bármikor könnyen ki lehet kapcsolni. A Dolby Audio kompatibilis, Wolfson Master Hi-Fi dekóderes JBL hangrendszer hangszínszabályzója 20 sávos és többek közt térhatású virtualizáció, párbeszéd kiemelés és hangerő kiegyenlítő is van a fedélzeten.

Szoftver

Több mint valószínű, hogy ez a csúcstablet nemsokára már nyalókázni fog, a Lollipop (Android 5.0) frissítés megérkezéséig viszont be kell érnünk a jó öreg 4.4.2-es KitKattel.

A Lenovo felületén hagyományos értelemben vett főmenüt nem kapunk, vagyis az összes ikont, mappát és widgetet a maximum tizennyolc alapképernyő valamelyikén tudjuk elhelyezni. A felülről lehúzható panelről hiányoljuk a legfontosabb beállítási lehetőségek pillanatokon belüli elérésére szolgáló gyorsgombokat, viszont a hátteret elhomályosító tejüveg effekt ha nem is praktikus, de legalább jól mutat.

A bal alsó sarokból érhető el a Multi Window felület: amennyiben behúzunk egy alkalmazást a kijelzőre, akkor az osztott képernyőn kezd el működni, ha pedig csak rákattintunk (tappintunk), akkor lebegő ablakban.

László Ferenc

Szolgáltatások

A szinte minden androidos eszközön meglévő Chrome programok (Chrome böngésző, teljes licences Kingsoft Office irodai programcsomag, 30 napos Route 66 navigáció próbaverzió stb.) mellé a gyártó saját megoldása a Lenovo Security HD. A biztonsági programban van mindenféle reklámblokkoló, víruskereső, adatvédelem, üzenetszűrő, gyorsító, privát tér funkció, lopásvédelem és szülői felügyelet is. A SYNCit HD révén biztonsági mentés készíthető memóriakártyára és felhőbe egyaránt, a SHAREit a tablet, a telefon és a PC közötti fájlátvitelt teszi könnyebbé, a CLONEit pedig a névjegyek, SMS-ek és appok átvitelét könnyíti meg. Említést érdemel továbbá a három részre (csoportok, névjegyek, kedvencek) tagolt névjegyzék, a Lenovo eFrame digitális képkeret app, a Lenovo Sketchpad firka alkalmazás, a naptár, az óra, a három minőségi opcióval rendelkező diktafon, illetve a számológép.

Belsőségek

A nagy átlagtól eltérően a Yoga Tablet 2 Pro nem valamilyen Qualcomm Snapdragon chipsetre épül, hanem az Intel negyedik generációs Atom processzorát rejti magában. A legmodernebb 22 nanométeres gyártási technológiával készülő Atom Z3745 (Bay Trail-T) chip négy magja alaphelyzetben 1,33 GHz-es órajelen ketyeg, de ha a helyzet úgy alakul, akkor egészen 1,86 GHz-ig is felpöröghet a 64 bites okosság. A RAM a mai elvárásoknak megfelelően 2 GB kapacitású, a 32 GB integrált memóriából pedig alaphelyzetben mintegy 24 GB szabad. Ezt a sok számot röviden összefoglalva: ez a táblagép bizony gyors.

László Ferenc

Verdikt

A Lenovo Yoga Tablet 2 Pro napjaink egyik legnagyobb, legnehezebb és legegyedibb tablete, mely méretes QHD kijelzője, miniatűr projektora és első osztályú hangrendszere révén egy remek tartalomfogyasztó mindenes készülék, mely ráadásul többféle konfigurációban (fogva, fektetve, állítva, lógatva) is kiváló szolgálatot tehet. A többablakos üzemmód elsősorban munkavégzéskor jöhet jól, azért viszont kár, hogy a Lenovo a hatékonyságot amúgy kiválóan fokozó cerkát kihagyta a tabletből.

A tabletet november végére ígérték itthoni forgalomba, az ár pedig 200 ezer forint lesz. Ahogy az árból is látszik, aki csak egy-két hetente vesz elő táblagépet egy kis böngészésre vagy videózásra, annak nem biztos, hogy érdemes elgondolkoznia rajta, aki viszont vagy családi körben rendszeresen, vagy professzionálisan (mondjuk munkaeszközként, megbeszéléseken, prezentáláshoz) használná, annak jó választás lehet.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.