Kétmilliárd dolláros befektetéssel az eddigi legátfogóbb infrastruktúrájú megfigyelőközpontot hozza létre az Egyesült Államok nemzetbiztonsági hivatala. Magánemailek, telefonbeszélgetések, Google-keresések - minden hozzáférhető információt kiértékelnek. A parkolójegyet vagy a könyvesbolti számlát is beleértve. Sőt, kódot is törnek.
A központ tulajdonosa és üzemeltetője az amerikai nemzetbiztonsági hivatal (National Security Agency - NSA), a kétmilliárd dolláros beruházás célja pedig az, hogy minden hozzáférhető kommunikációt kiértékeljen.
Nem számít, milyen módon zajlik az adatátvitel - rádiófrekvencián, műholdas vagy kábeles megoldással, minden információ a Utahban található központba érkezik be. Az anyag minden létező kommunikációs formát kezel: magánemailek teljes tartalmát, telefonhívások tartalmát, még a Google-keresések eredményét is begyűjthetik.
Az NSA ezen felül azt is tervezi, hogy minden olyan nyomot kiértékel, amit a polgárok nap mint nap maguk után hagynak - legyen szó parkolójegyről vagy könyvesbolti számláról.
Az amerikai nemzetbiztonsági hivatal elemzői természetesen nem érik be a szabadon hozzáférhető információkkal. A Wirednek nyilatkozó magas rangú hírszerző tiszt szerint a megfigyelőközpontban kódokat is törnek majd. Pénzügyi információk, részvénytranzakciók, üzleti ajánlatok, külföldi katonai és diplomáciai titkok, jogi dokumentumok, titkosított bizalmas személyes kommunikáció - ezt mind megszerezhetik; a sötét jövő, hogy bárki célpont lehet.
Ehhez nyilván megfelelő számítási teljesítmény is szükséges. A titokban épített szuperszámítógép teljesítménye, amely ezt garantálja, egy petaflop, azaz egybilliárd (egymilliószor egymilliárd) művelet elvégzésére képes másodpercenként. A FLOP a FLoating point Operations Per Second, lebegőpontos műveletek másodpercenként kifejezés rövidítése. Szükség is lesz erre a teljesítményre, hiszen a Cisco Visual Networking Index előrejelzése szerint a globális internetforgalom 2015-re várhatóan megnégyszereződik. A 2014-2015 közötti időszakban önmagában is 200 exabájtos növekedés várható, ami több, mint a 2010-ben világszerte generált összes IP-forgalom. A világ IP-forgalma 2015-re várhatóan megközelíti az 1 zettabájtot (azaz ezertrillió bájtot vagy ezermilliárd gigabájtot).
A központ fizikailag is nagy - egyedül a szerverek tárolása 2300 négyzetmétert igényel. A cikk részletezi azt is, hogy a beléptető rendszerre 9,7 millió dollárt költenek, de ebben nincs benne a videomegfigyelés és az illetéktelen hálózati behatolást jelző rendszer, ami további tízmillió dolláros tételt jelent.