Négy német tartományban is bevetették a kémszoftvert
Legkevesebb négy németországi tartományban alkalmazták azt a kémprogramot, amellyel egy civil szervezet állításai szerint a hatóságok túllépték az alkotmánybíróság által biztosított jogköreiket.
Elsőként Bajorország, utána pedig Baden-Württemberg, Alsó-Szászország, továbbá Brandenburg tartomány belügyminisztériuma is elismerte a hírek szerint, hogy az illetékes bűnügyi hivatalok - megfelelő bírói felhatalmazással élve - korábban büntető eljárások során alkalmazták a sok vitát kiváltó szoftvert.
Az említett trójaiként viselkedő kémprogram lehetővé teszi, hogy a hatóságok bűnüldözési célokból a felhasználó tudta nélkül kifürkésszék gyanúsnak tartott személyek számítógépeinek egyes adatait.
Az ügy hatalmas felzúdulást okozott, politikusok - pártállástól függetlenül - vizsgálatot sürgettek. Megszólalt Angela Merkel kancellár is, aki aggodalmának adott hangot, és ugyancsak az állítások kivizsgálása mellett foglalt állást. Hans-Peter Friedrich belügyminiszter kijelentette, hogy a minisztériuma által felügyelt három hivatal - a szövetségi bűnügyi hivatal, az alkotmányvédelmi hivatal, valamint a szövetségi rendőrség - nem alkalmazta a programot. A négy érintett tartomány belügyminisztériuma ugyanakkor az alkalmazást elismerte, de azt hangoztatta, hogy az érvényben lévő törvényi rendelkezéseket, illetve az alkotmánybíróság határozatát nem szegték meg.
A rendőrség szakszervezete egy kedden nyilvánosságra hozott állásfoglalásban azt hangoztatta, hogy a szoftverre szükség van a bűnözők elleni harc érdekében. A szakszervezet szerint ugyanakkor elengedhetetlennek nevezte annak biztosítását, hogy az állampolgárok ne kételkedjenek a hatóságok szavahihetőségében.
Az elmúlt hét végén egy civil szervezet, a Chaos Computer Club (CCC) állt elő azzal a váddal, amely szerint a hatóságok az elmúlt időszakban rendszeresen visszaéltek jogköreikkel, és a szóban forgó programot a számítógépek, illetve tulajdonosaik szinte korlátlan kikémlelésére használták fel.
A számítógépek távoli ellenőrzését bűnüldözési célokból lehetővé tévő szoftvert évekkel ezelőtt a szövetségi bűnügyi hivatal fejlesztette ki, annak alkalmazását azonban az alkotmánybíróság 2008-ba erősen korlátozta, szinte kizárólag csak az adatforgalom rögzítést engedélyezve. Ezzel szemben a CCC most azt hangoztatta, hogy a programot az illetékesek a számítógépek széles körű ellenőrzésére, illetve "kikémlelésére" használták fel, a számítógépen tárolt adatokat is átvizsgálhatták.