Gazdaság Domokos László 2025. január. 02. 09:00

Újabb erős jel érkezett arról, hogy aligha pattan fel gyorsan a magyar gazdaság

A beszerzési menedzserindex (bmi) szezonálisan kiigazított decemberi értéke 50,6 pont volt, kisebb a januári 52,2-nél, és a negyedik legalacsonyabb februári érték 1995 óta – adta hírül a Magyar Logisztikai, Beszerzés és Készletezési Társaság (MLBKT).

A bmi szezonálisan kiigazított decemberi értéke 50,6 pont, ez a korábbi december értékek 52,4 pontos átlagánál érdemben kisebb, de árnyalatnyival jobb a tavaly novemberi .50,6 pontnál. (A következő hat hónapra vonatkozó várakozásokat összegző mutató ötvenes értéke stagnálást jelent.) A felmérésben vizsgált részindexek többségében emelkedtek 2024 decemberben – írta a logisztikusok.

A mutató komponensei közül a termelési mennyiség indexe nőtt a hónapban, az 50 pont feletti érték a termelt mennyiség bővülését mutatja. Az új rendelések indexe nőtt, a mutató az új rendelések állományának emelkedését jelzi. A szállítási átfutási idő emelkedett, a vásárolt készletek indexe is ismét 50 pont felett áll. A foglalkoztatottsági index viszont csökkent, és ebben a hónapban is zsugorodást mutat.

A beszerzési mennyiség mutatója nőtt novemberhez képest, ezzel együtt értéke alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, a tizenhatodik legalacsonyabb e havi adat. A beszerzési árak mutatója is felfelé változott, az árak egyre intenzívebb emelkedését jelezve. A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a tizedik legmagasabb e havi értéknek számít.

A külpiaci mutatók közül az export és az import mutatója is 50 pont felett áll.

A tavalyi utolsó hónapban alapanyagok, fémlemezek, liszt, műanyag alapanyagok, szénacél és textil kapcsán jeleztek a cégek jelentősebb áremelkedést. Hiány volt rozsdamentes zártszelvényekből. Jelentősebb árcsökkenésről acél, alumínium, festék, forrasztóón, olajok, réz, tojás, vezetékek, valamint zsír kapcsán számoltak be az MLBKT válaszadói.

Textilgyártó manufaktúra.
Fazekas István

A beszerzési vezetők körében végzett bmi-felmérés a tapasztalatok szerint jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira. Ez egy összetett mutatószám, öt egyedi index (új rendelések, termelési mennyiség, foglalkoztatás, szállítási átfutási idő és vásárolt készletek) súlyozott átlaga.

A bmi 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, míg az ennél kisebb értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A magyarországi mutató 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében havi rendszerességgel végzett kérdőíves információgyűjtésen alapul, a megkérdezéseket az MLBKT megbízásából az Ingenium Alliance Kft. végzi. A felmérés módszertanát az USA-beli Institute for Supply Management dolgozta ki.

Négy éve ígéri a kormány, hogy jövőre már tényleg jobb lesz

Most épp 2025-re ígérte Orbán Viktor a robbanásszerű növekedést, amit tavaly ilyenkor még 2024-re jósoltak a kormánypártiak. Összegyűjtöttük az elmúlt évek nagy ígéreteit, és azt kaptuk: az esetek háromnegyedében lett rosszabb a valóság, mint amit a politikusok előre jeleztek.

zöldhasú
Hirdetés