A zaklatás fogalma a modern technika terjedésével jelentősen változott, sokkal nehezebb a követése, ellenőrzése.
A zaklatás fogalma a modern technika terjedésével jelentősen változott, sokkal nehezebb a követése, ellenőrzése. Lehet, hogy sokunknak ma már szeme sem rebben, amikor gyalázkodó hozzászólásokat, vagy kéretlen emaileket kapunk, de ez nem jelenti azt, hogy egyébként nem veszélyes a jelenség maga. Amerikai kutatók szerint az áldozatokra nézve sokkal súlyosabb következményei vannak a digitális zaklatásnak, mint a hagyományos szóbeli-érzelmi megfélemlítésnek.
Leginkább az online társkereső nőket lehet félteni, közel 40 százalékuk szenved az elektronikus zaklatás valamely formájától. A digitális zaklatók 20 százaléka a közösségi hálózatokat használja fel az áldozatai gyötréséhez, tehát saját személyes terünk kerül veszélybe, de az emailes zaklatás is nagyon elterjedt még napjainkban is. Adataink védelme pedig igen szerény, nagyon könnyen lehet célpontokat találni a neten, főleg a jóhiszemű felhasználók között.
Dr. Elizabeth Carll az Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) éves kongresszusán tartott beszédében hangsúlyozta nemrég, hogy a digitális zaklatás veszélyei igen jelentősek az áldozatra nézve: feszültnek, nyugtalannak érezheti magát, emellett félelmek, rémálmok kínozhatják, de az étkezési és alvási nehézségek sem ritkák az ilyen esetekben. A jelenség pedig nem elhanyagolható: csak a tengeren túlon évente mintegy 850 ezer amerikai felnőtt - főleg nő - válik internetes zaklatás célpontjává.
Hasonlóan rossz a helyzet a gyerekek és fiatalkorúak esetében is, akikre egyrészt saját kortársaik is veszélyt jelentenek (a közösségi oldalakon ugyanúgy mehet a csúfolódás és egymás megalázása, mint az iskolában vagy az utcán), de a pedofilok, szexuális bűnözők és emberrablók is gyakran mérik fel a terepet neten keresztül.
Idén egyébként a Nickelodeon televíziós hálózat is beszállt a digitális zaklatás ellen folytatott harcba, kétéves kampányt kezdtek a digitális zaklatás megfékezésére. A csatorna fiatal sztárjai látják el hasznos tanácsokkal az internetes lelki terror - például rosszindulatú megjegyzések, e-mailek és Facebook bejegyzések - különböző formáitól szenvedő kortársaikat.
Hazánkban is egyre több civil szervezet igyekszik a fiatalkorúak védelmére felhívni a figyelmet, a saferinternet.hu például pontokba szedve ad tanácsokat a fiataloknak. Ezeket tényleg érdemes megfogadni: ne válaszoljunk a zaklató üzenetekre; blokkoljuk a küldőt, kérjünk segítséget szülőtől, segélyvonalak munkatársaitól, szakértőktől. Folyamatos zaklatás (főleg ismeretlen személy által) esetén pedig tegyünk feljelentést - ez persze a szülő dolga, de a gyerekek védelméhez ma már nem elég, ha néha megkérdezzük, hogy mit csinált a neten. Oda kell figyelni, még akkor is, ha leszünk túl menők, amiért nem hagyjuk 13 éves lányunkat felnőtt férfiakkal csevegni.