A KSH adatai szerint tavaly novemberben az előző évihez képest 4,2 százalékkal, míg tavaly októberhez képest egy hónap alatt 1,6 százalékkal csökkent az ipari termelés. A feldolgozószektor teljesítménye enyhén, az autóiparé viszont jelentősen visszaesett.
3,9 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene 2024 első 11 hónapjának átlaga alapján – közölte gyorsjelentésében a KSH.
Novemberben az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, míg októberhez képest 1,6 százalékkal volt kisebb a kibocsátás. Mindössze három alágban nőtt a kibocsátás, a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban. A statisztikai hivatal a részletes adatokat január 14-én teszi közzé.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében a német ipar rossz teljesítményével magyarázza a gyászos adatokat. Mint írják, „a magyar gazdaság nem tudja magát függetleníteni Németország politikai és gazdasági válságának – elsősorban az autóiparon keresztül érkező – negatív hatásásaitól”. Ugyanakkor pozitívumként értékelik, hogy egyre többen szorgalmazzák az elektromos autózás uniós szintű támogatását, köztük Olaf Scholz német kancellár és Markus Söder bajor miniszterelnök.
Mint arról a HVG is beszámolt, októberben a részletes adatok alapján az iparon belül döntő (96 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 0,6 százalékkal mérséklődött, ugyanakkor a csekély súlyú bányászat kibocsátása 30, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 5,6 százalékkal nőtt.
A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 26 százalékát képviselő járműgyártás volumene 3,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 31, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozókészülék gyártásáé 5,1 százalékkal csökkent.
Az összes rendelésállomány október végén 20 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.