Nincs könnyű helyzetben az, aki idén autóval indulna nyaralni, és a legjobb navigációs megoldást keresi a nyaralásához. Számos szoftver érhető el mind mobiltelefonokra, illetve ma már táblagépekre is, ugyanakkor komoly alternatívát nyújtanak még a PNA-k, a navigációs céleszközök is.
Mielőtt a megpróbálnánk térképet adni ahhoz, hogy a Kedves Olvasó eligazodhasson a navigációs szoftverek és eszközök világában, nézzük meg, mire van szükség ahhoz. hogy egy eszköz hasznunkra lehessen út közben.
Hardver, szoftver, térkép
A legfontosabb természetesen egy megfelelő hardver, amely képes érzékelni a műholdd által kibocsátott jeleket, illetve megfelelő hátteret képes nyújtani a szoftver(ek) működéséhez. Szerencsére ma ezzel már nem szokott gond lenni, legyen szó akár PNA-ról (Personal Navigation Device, navigációs céleszköz), akár egy okostelefonról – teljesítménybeli különbségek ma már nincsenek. Mint ahogy nincs gond a készülékek GPS-vevőivel sem, ha a legolcsóbb PNA-któl eltekintünk, akkor vásárlásnál nehéz mellényúlni. Az okostelefonok többsége is beépítve tartalmazza a GPS-vevőt, és további előnyük a céleszközökkel szemben, hogy a mobilhálózat cellainformációs adatai alapján is képesek helyzet-maghatározásra, ezért általában sokkal gyorsabban jelenítik meg a pillanatnyi pozíciónkat.
A sikeres navigáció következő lépcsője egy pontos, a valóságot naprakészen tükröző digitális térkép. Egy-két éve ez még sarkalatos pont volt, a Magyarországot ábrázoló navigációs térképek egy része nem a pontosságáról volt híres. Mára ez szerencsére megváltozott, a legtöbb készülék által használt térkép elfogadható pontosságú.
Ha megvan a hardver és a pontos térkép, akkor már csak egy könnyen kezelhető, jól működő navigációs szoftverre van szükség, amely megtervezi az optimális útvonalunkat, és végig navigál rajta.
Térképészet |
Két nagy, nemzetközi cég, a TeleAtlas és a Navteq rendelkezik az egész világot lefedő, megfelelő pontosságú digitálistérkép-adatbázissal. Egy modern térkép ugyanis nem áll meg ott, hogy tartalmazza az utakat és a kereszteződéseket, hanem szerepelnek rajta a közlekedők számára fontos információk (pl. benzinkutak), turista látványosságok, hasznos helyek, stb. A TeleAtlas még ma is önállóan működik, e cég térképét használja például a Google Maps is, számos más szoftver mellett. A Navteq-et néhány éve megvásárolt a a Nokia, ennek ellenére, térképeik előfordulnak még más navigációs eszközökben is, de természetesen a Nokia telefonok szoftverei tartalmazzák a legfrissebb verziót.
Pár évvel ez előtt Magyarország még szürke folt volt a digitális térképek szempontjából: egyik multi helyi térképe sem volt kiemelkedően jó minőségű, hibásan szerepeltek utcák, útirányok, stb. A legpontosabb hazai térképpel egy kis magyar cég, a TopMap Kft. rendelkezett, ez a térkép került be az iGO navigációs rendszerekbe is, és ez volt az iGO sikerének az egyik kulcsa is: a térkép folyamatosan és gyorsan fejlődött. Mára a különbségek a három térkép között eltűntek, mindhárom jól használható. |
Okostefon vagy PNA
Az előző oldalon említettük, hogy a legtöbb mai okostelefon is alkalmas már autós vagy gyalogos navigációra. Ez az állítás, bár alapjaiban igaz, némi pontosításra szorul. A nagy érintőképernyővel rendelkező modellek már minden tekintetben felveszik a versenyt az autó szélvédőjére tapasztható PNA eszközökkel, hiszen hardveres teljesítményükben nincs különbség, sok esetben ugyanaz a térképszoftver fut a telefonon is, mint a céleszközön, és a kijelzők méretében sincs jelentős különbség: mindkét szegmensben a 4 colos átmérő az átlag. Autós használatnál minden navigációs készülék esetében ökölszabály, hogy a megfelelő szivargyújtó-töltőt soha ne hagyjuk otthon, mert a folyamatos GPS kommunikáció és a kijelző állandó működése nagy lendülettel fogyasztja az akkumulátort.
Kézenfekvő lenne azt gondolni, hogy egy modern, androidos, symbianos okostelefon, vagy egy iPhone képes kiváltani az autó szélvédőjére tapasztott féltéglának is becézett céleszközöket, de ez csak részben van így. Elsősorban a kényelmes autós használathoz az okostelefon is igényel tartót, vagyis ugyanúgy a szélvédő közepét foglalja el. Másrészt az okostelefonos navigációs szoftverek többsége nem a készülék szűkre szabott memóriájában tárolja a teljes térképadatbázist (ami olykor – például egy teljes Európa térkép esetén - akár több gigabájt is lehet), hanem a szükséges térképszelvényeket a mobilhálózaton keresztül, az internetről tölti le. Így működik például a Google Maps is, amelyet ugyan nem nevezhetünk teljes értékű navigációs szoftvernek, mert pontról pontra navigációt nem kínál, de tájékozódáshoz, különösen gyalogosan, jó lehet. A folyamatos internetes adatforgalom, kiváltképp külföldön, igen tetemes mobilszámlát eredményezhet. Az alkalmazások többsége lehetőséget biztosít arra, hogy a szükséges térképeket előre, otthon letöltsük a telefonra, de ezt sokan hajlamosak elfelejteni.
A ma már szinte minden autóban megtalálható navikkal (PNA-kkal) szemben a legnagyobb ellenérv, hogy egy olyan feladatra, amelyet a telefonunkkal is meg tudunk oldani, miért kell külön eszközt (és töltőt) magunkkal vinni a nyaralásra. Ha nem csak az autóba akarjuk használni a navigációs eszközt, akkor jobb megoldás lehet egy okostelefon, de hosszú távú autós használatra még mindig a célhardver a legjobb megoldás. A telefonra menet közben hívás érkezhet, vagy fotózni akarunk éppen vele, amit azonnal meg kell persze osztani a facebookon, stb. – a lényeg, hogy nem baj, ha egy fontos feladatra olyan eszköz használunk, amit kifejezetten ehhez a funkcióhoz fejlesztettek.
Szoftverek
Függetlenül a hardvertől számos navigációs szoftver létezik, bőven van miből válogatni. Az alábbi összeállítás egy szubjektív lista, így van alkalmazás, ami lehet jó, de kimaradt.
Ha Magyarországon navigációs szoftverről beszélünk, akkor nem kerülhető meg a hazai fejlesztésű iGO, illetve annak különböző verziói. Az első iGO még 2005-ben jelent meg, a kereskedelmi kiadás pedig egy évvel később. Biztosan kijelenthetjük, hogy az iGO 2006, és később az iGO 8 Magyarországon a legjobb navigációs rendszer volt a megjelenésekor (lásd keretes írásunkat az előző oldalon). Ma már csak navigációs készülékkel vásárolható iGO szoftver, vagy okostelefonra tölthetőek le különböző verziók. Ha most állunk navigációs eszköz vásárlása előtt, akkor érdemes az iGO primo verzióval szállított készülékeket keresni, ez a legnagyobb funkcionalitású és legfrissebb kiadása a programnak. Az iGO primo iPhone-ra is letölthető az AppStore-on keresztül. Egyes androidos okostelefonokra is létezik iGO szoftver, de csak a készülékkel együtt szállítva, az Andrid Marketből az iGO sajnos nem tölthető le. GPS vevővel rendelkező symbianos Nokia okostelefonokon a Nokia Térképek szoftvere a legjobb megoldás, egyrészt, mert a készülékek nagy részén korlátlan ideig ingyenes a használata, másrészt pedig mert a program felhasználóbarát, beszél magyarul, könnyen kezelhető.
Navigációs céleszközöket illetően, az iGO-s modellek mellett, jó vételnek számítanak a Garmin vagy a TomTom modelljei is. Mindkét nagy gyártó régóta jelen van már a piacon, kiforrott szoftverrel és szolgáltatásokkal rendelkeznek, és a kínálatukban megtalálhatóak kedvezőbb árú és drágább modellek is.
Androids készülékekre számos navigációs megoldás létezik. Említettük már a minden készüléken megtalálható Google Maps szoftvert, amely megmutatja ugyan a helyzetünket, útvonalat is tervez, de navigációra - Magyarországon – nem használható. Jó alternatíva lehet a portugál fejlesztésű NDrive szoftver, amely a modern navigációs szoftverek minden kényelmi funkcióját nyújtja. A keretprogram ingyenesen letölthető az Android Marketből, de ehhez még meg kell vásárolni a térképadatbázist. A magyar térkép, amely a TopMap adatbázisán alapul, 45 euróba kerül, a 21 ország térképét tartalmazó Európa-csomag pedig 60 euróért tölthető le.
Bármilyen rendszer, okostelefon vagy PNA, illetve bármilyen szoftver mellett döntünk is, fontos, hogy indulás előtt meggyőződjünk a térképadatbázis frissességéről. A vásárlással általában 2-3 éves térképfrissítésre is jogot szerzünk, ezt mindenképpen tanácsos kihasználni, a nagy cégek általában negyedévente adnak ki frissítést az adatbázisaikhoz. IGO-s készülékeke esetén, egy új szolgáltatás keretében lehetőségünk van egy-egy ország térképének a meghatározott idejű bérlésére is, ez hasznos lehet, ha nem rendszeresen utazunk az adott területre.