Tech techline.hu 2011. március. 14. 05:00

Acer Iconia: ötletes és látványos, de mire jó?

Néhány napra vendégül láthattuk szerkesztőségünkben az Acer Iconia nevű gépét, amely első ránézésre talán csak egy...

Néhány napra vendégül láthattuk szerkesztőségünkben az Acer Iconia nevű gépét, amely első ránézésre talán csak egy dizájnos, masszívan összerakott, ám méretes és nehéz notebooknak tűnik, ám amint kinyitjuk, rögtön másként viszonyulunk hozzá, ugyanis a hagyományos felül kijelző, alul billentyűzet felépítés helyett itt mindkét helyen egy-egy 14"-os kijelzőt találunk. Megijedni azért nem kell, hiszen két érintőképernyőről van szó (nem kiemelkedő képminőséggel és átlagos betekintési szöggel), így adódik a megoldás: ha kell, a lentin akár egy teljes notebook billentyűzetet is megjeleníthetünk, virtuálisan. Mivel a kijelző egyszerre 10 pontot érzékel, az amúgy teljes notebook billentyűzetre hajazó virtuális megoldás kiválóan használható gépelésre, a gombok távolsága és a méretük pont jó, csak éppen némi kattogáson kívül más visszajelzésünk nem igen akad, így az ember nehezebben veszi észre, ha melléüt. Ettől függetlenül, ha megszoktuk, gyorsan, és viszonylag hibamentesen lehet rajta írni.

A touchpad szintén virtuális, így ha nem akarunk állandóan nyúlkálni a felső képernyőn a Windows hagyományos felületéhez, használhatjuk ezt is az egérkurzor mozgatására, mint egy valódi "tapipadot". Nem is rosszabb azoknál, csak itt is hiányozhat a hagyományos gombok ”fizikai visszajelzése”.

A virtuális billentyűzet felülete testre szabható, alakítgatható, és a másolás, kivágás, beillesztés, nyomtatás funkciókhoz akár egy érintéssel is hozzáférünk. Előhívásához elég ráterpeszkednünk egy pillanatra a kijelzőre, vagy megnyomni a gép bal oldalán található gombot.
Az alsó képernyő tehát használható billentyűzetként, a felső pedig hagyományos érintőképernyőként, ami a Windows 7 esetében nem jelent akkora kényelmet, mint mondjuk egy androidos táblagépnél vagy egy iPadnél, de bizonyos esetekben vagy erre optimalizált alkalmazásoknál, játékoknál jól jöhet.

A két kijelző képe alaphelyzetben

Ennyitől olyan nagyon nem esnénk hasra, mert valójában így csak egy kényelmetlenebbül használható notebook lenne az Iconia, az Acer azonban ellátta a gépet néhány saját szoftverrel, amelyeknek köszönhetően máris kihasználhatóbb a kétképernyős megoldás.

Az extra szoftver teszi használhatóvá
Az Acer Ring egy látványos, tárcsát modellező érintős felület, amelyet használhatunk képnézegetésre, videók lejátszására, jegyzetelésre, rajzolásra vagy éppen arra, hogy a két képernyőt egy felületként használva a böngészőben többet lássunk egy weboldalból függőleges irányban. Ilyenkor az összképet ugyan rontja kicsit, hogy nem egyetlen, egybefüggő képernyőt látunk, hanem van a kettő között egy méretes fekete keret, de ez megszokható.

Az Acer Ring munka közben

A Ring alkalmazásai nagyon látványosak és kényelmesek, velük valóban élmény használni a gépet.

Különleges eszközkezelő

Arra is kiváló a két kijelző, hogy a kétmonitoros rendszereknek megfelelően szépen elosszuk az ablakokat, így amíg felül megy egy videó, lent mondjuk böngészhetünk a neten, bár ilyenkor értelemszerűen le kell mondanunk a nagy virtuális billentyűzetről. Ha már úgyis érintőképernyőnk van, rögtön duplán, természetesen hozzárendelhetünk funkciókat, alkalmazásokat egy-egy mozdulathoz is.

Rajzolhatunk, jegyzetelhetünk, játszhatunk kedvünkre

Akadnak játékok is, amelyeknél ez az érintős megoldás jól jöhet, többnyire a logikai, ügyességi kategóriából. Mi azért próbálkoztunk egy  World of Warcrafttal is (kedvenc tesztjátékunk, a legutóbbi verzióban akadnak gépet nyúzó részek), ami amúgy elfogadhatóan ment a gépen közepes beállításokkal, de a virtuális billentyűzeten gyakorlatilag képtelenség volt játszani vele, ha meg már teleaggatjuk USB-s egérrel és billentyűvel a gépet, akkor aztán tényleg semmi értelme nincs az egésznek. Ezek után a COD-ot és az autószimulátorokat már inkább nem is erőltettük.

Természetesen a közösségi életre is alkalmas

A fentieken felül egyébként nem nagyon tudunk olyan esetet mondani, amikor gyakorlati haszna van az Iconia kétkijelzős kivitelének. Legfeljebb ha megjelennek kifejezetten erre optimalizált alkalmazások, aminek viszont elég kicsi az esélye.

A hardver azért ott van
Hardver tekintetében amúgy mindent beleadott az Acer, a gép lelke egy Intel i5 (480M) processzor, 4 GB RAM és 640 GB merevlemez társaságában. Van 802.11n-es wifi, HDMI port, LAN csatlakozás, két USB 2 port és egy USB 3 is, no meg egy VGA csatlakozó, ha még akarunk külső kijelzőt is. Optikai meghajtó nincs a gépben, de nem is nagyon fért volna sehova, az alsó kijelző miatt, és persze a súly növelése sem lett volna előnyös, így is elég súlyos darabról van szó.

Az integrált videovezérlő nem éppen bivaly, de mint említettük, akár a WOW-ot is elviszi közepes vagy gyengébb beállításokkal, és a full HD videók lejátszását is bírja. Ez amúgy nem olyan rossz teljesítmény, ha azt vesszük,hogy két kijelzőt kell állandóan meghajtania.

Dupla csillogás, csapnivaló akkuidő
A kép kijelzőben az igazi poén az, ha mindkettőt látni szeretnénk, ugyanis némileg többet kell trükköznünk, mint egy sima notebookkal. Extraként az ujjlenyomatok itt kicsit zavaróbbak, mint mondjuk egy iPad esetében, igaz, itt legalább apró foltok sorakoznak több sorban a felületen, javarészt a virtuális billentyűk fölött.

Na most üljünk úgy, hogy ne legyen tükröződés

Ez egyébként túlélhető probléma, szemben az akkuidővel, ami viszont kissé használhatatlanná teszi a gépet. A dupla kijelzőhöz és az erős hardverhez ugyanis már csak egy meglehetősen gyengécske akkut sikerült belenyomorítani a házba, így alig két órát használhatjuk a gépet mondjuk irodai feladatokra és közben wifin keresztüli internetezésre. Az Acer Ring miatt ennek a gépnek a multimédia az erőssége, erre viszont ez az akkuidő teljesen alkalmatlanná teszi, nem indulhatunk sehova töltő nélkül.

Kiterítve...

Mindent egybevetve, képtelenség igazán osztályozni a gépet, mert mindenki maga tudja csak eldönteni, hogy az izgalmas külsőért és néhány extra érintős felhasználási módért cserébe hajlandó e megválni a hagyományos billentyűzettől, és állandóan "áramközelben" lenni (mindezt 350 ezer forint körüli áron).
Az ötletet mindenesetre értékeljük, és ha továbbfejleszti az Acer, lehet még ebből valami igazán jó is. Jelenlegi formájában a hagyományos notebook helyett kényelmetlen, táblagépnek pedig - legalábbis az iPad és az androidos táblagépek megközelítéséhez képest - alkalmatlan. Esetleg kitalálhatunk neki saját kategóriát, és akkor mondhatjuk, hogy „iconiázni” nagyszerű, csak az akkunak “hála”, kissé rövid ideig tartó élmény…

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.