Intelligens, az autó telemetriás adatait is falhasználó rendszerét a Saab a Genfi Autószalonon mutatta be.
Több cég is épített már autóba táblagépet, sőt, androidos eszközt is láttunk már műszerfalon, de ezek mind elsősorban multimédiás, szórakoztató központként működtek, nem voltak kapcsolatban az autó rendszereivel. A Saab megoldása, az IQon viszont egészen más megközelítés: az autó fedélzeti számítógépét alakították ki a Google operációs rendszerére építve, és látták extra szolgáltatásokkal. Mivel azonban az Android nyitott platform, a lehetőségek tárháza korlátlan.
Nyílt forráskódú autó
A Saab által kibocsátott fejlesztői környeztet használva a programozók az autó közel 500 adatához férhetnek hozzá, ilyen például a sebesség, az üzemanyagszint, a hifi adatai, a világítás működése, a külső- és belső hőmérséklet, a vezető testhelyzete, a kormánykerekek szöge, stb.
A Saab vezetői az androidos fejlesztői közösség fantáziájára bízzák, hogy milyen alkalmazások születnek ebben az újszerű helyzetben. Ahhoz nem kell sokáig gondolkodni, hogy lássuk, az autó teljes mértékben testre szabható lesz, és itt nem csak a vezetőülés és a kormány állására érdemes gondolni, hanem például arra, hogy a különböző, előre beállított vezetők igényeinek megfelelően, vagy éppen a vezetési környezetnek a függvényében (pl. autópálya vagy város) változik például a motor nyomatékgörbéje.
Számítógép a műszerfalon
Az IQon rendszer azonnal csatlakozik az internetre, amint a vezető gyújtást ad. A 8 colos érintőképernyő a navigációs és multimédiás szolgáltatások mellett az autó minden paraméteréhez hozzáférést enged, de például kényelmessé teszi okostelefonok, vagy más kommunikációs eszközök csatlakoztatását.
Saab IQon alkalmazásbolt
Az internetkapcsolat lehetőséget ad arra, hogy a kiegészítő alkalmazások közvetlenül az autóban is letölthetőek lesznek. A nyílt forráskódú Android rendszer és a hozzá kapcsolódó fejlesztői közösség munkája képes folyamatosan fejleszteni az autó információs és szórakoztató funkciói, anélkül, hogy meg kellene bontani a műszerfalat.
Az IQon programok a Saab saját alkalmazásboltjából lesznek letölthetőek. Annak érdekében, hogy a közlekedés biztonsága megmaradjon, a Saab minden alkalmazást megvizsgál majd, mielőtt elérhetővé teszi azt a felhasználóknak.
Karnyújtásnyi távolságra
A fentiek ma még kissé utópisztikusan hangzanak, azonban az IQon rendszer már megtekinthető a Genfi Autószalonon, a Saab PhoeniX koncepcióautójában. Az IQon rendszer tesztelése nagyobb flottával rendelkező cégek bevonásával már folyamatban van, és hamarosan elérhető lesz a Saab új modelljeiben is.