2011. február. 18. 17:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. február. 18. 22:26 Tech

Tarolt a Google Androidja a barcelonai mobilkongresszuson

Bár sokan arra számítottak, hogy a Microsoft és a Nokia együttműködésének árnyékában zajlik majd az idei Mobile World Congress (MWC) szakvásár, ehelyett azonban a Google Android operációs rendszere állt a figyelem középpontjában. Az Apple pedig úgy is képes volt díjakat nyerni, hogy nem vett részt a kiállításon.

A GSMA, a mobilszolgáltatókat és gyártókat tömörítő szakmai szövetség már 24. éve rendezte meg legnagyobb éves rendezvényét, amelyen közel 1400 cég és vállalkozás mutatta be legújabb fejlesztéseit. A február 14-17. között lezajlott szakvásár egyértelmű győztesének az Android tekinthető, mivel csaknem minden bemutatott okostelefon és táblagép a Google által kifejlesztett, nyílt forráskódú rendszerét használja.

Eric Schmidt, a Google leköszönő vezérigazgatója
AP

Az egyik nyitóbeszédet nem meglepő módon Eric Schmidt, a Google leköszönő vezérigazgatója tartotta. Az érdeklődés akkora volt, hogy a prezentáció során csak állva fértek el a hallgatóság tagjai. Schmidt néhány érdekes számadattal vázolta az Android jelenlegi helyzetét. Az operációs rendszert jelenleg 170 féle mobileszköz kezeli, és naponta 350 000-rel növekszik a felhasználók tábora. Az Androidot 69 ország 169 mobilszolgáltatója támogatja és több mint 150 000 alkalmazást fejlesztettek eddig a platformra. Schmidt a Google egyik mérnökével együtt bemutatta a Movie Studio nevű kép-, és videoszerkesztő programot is, amelyet egy Motorola Xoom táblagépen prezentáltak.

A Nokia nem hozott semmi kézzelfoghatót

A Nokia és a Microsoft együttműködésének hírére sokan felkapták a fejüket, ennek ellenére a finn gyártó nem mutatott be új készülékeket Barcelonában. Stephen Elop, a cég nemrégiben kinevezett új – egyébként éppen a redmondi vállalattól dezertáló – vezérigazgatója csak néhány jól sikerült grafikát mutatott be a Nokia Windows Phone 7 operációs rendszert futtató készülékeiről. A telefongyártó első embere azt is bejelentette, hogy a Nokia okostelefonjain eddig használt Symbian rendszer nem szűnik meg, egy ideig még készülnek hozzá letölthető frissítések.

A Windows Phone 7-et futtató Nokia készülékek koncepció-rajzai
Nokia

Az idei MWC-n az is kiderült, hogy az Androidban már nem csak a készülékgyártók, hanem a különféle alkalmazásokat fejlesztő kis cégek is látnak fantáziát. Eddig a Google saját gyártású szoftverei bizonyultak a legjobbnak, idén azonban a brit Swiftkey nevű cég gyűjtötte be az iparág legjobbjának járó díjat, amellyel prediktív szövegszerkesztő alkalmazását jutalmazták. A szoftver az SMS-üzenetek írásához hasonló módon igyekszik kitalálni, hogy a felhasználó mit szeretne leírni levélírás közben – ebben pedig az angol nyelv szavainak csaknem egyharmadát tartalmazó adatbázisa nagy pontosságot tesz lehetővé.

Láthatáron a négymagos gépek

Bár az NVIDIA alig egy hónapja mutatta be az első, mobilokba szánt, kétmagos Tegra 2 processzorát, a Qualcomm és a Texas Instruments (TI) már ezt is megfejelte, amikor bejelentették, hogy 2012-ben érkeznek az első négymagos lapkáik, amelyeket kifejezetten mobileszközökhöz fejlesztettek. Az NVIDIA mérnökei nem hagyták ezt annyiban, és az MWC 2011 során bejelentették, hogy még idén nyáron piacra dobják a Tegra 3-at, a szintén négymagos, saját gyártású processzort. Az Androinica.com szakportál helyszíni tudósítói végignézték a Tegra 3 bemutatóját, majd lehetőségük nyílt beszélgetni a TI mérnökeivel is. Verdiktjük szerint ugyan várhatóan a TI fejlesztése lesz hatékonyabb, ha valaki már idén négymagos táblagépet szeretne, az NVIDIA-t kell választania.

[[ Oldaltörés (Android, Android, Android) ]]

A szakvásár egyik kiállítócsarnokát szinte teljes egészében az Androiddal kapcsolatos fejlesztések vették birtokba. Közülük említésre méltó a Samsung Galaxy Tab nevű táblagépének nagyobb, 10,1 inch átmérőjű változata, amelyen az Android 3.0-ás verziója, a Honeycomb fut. A Samsung leleplezte saját, androidos médialejátszóját, azonban a bemutató sztárjának egyértelműen a Samsung Galaxy S II okostelefon bizonyult, amellyel a cég az előző változat sikerét igyekszik megismételni.

A Samsung újdonsága várhatóan jól szerepel majd az Android-táborban
AP

A SonyEricsson - kissé későn kapcsolt az Android térhódításával kapcsolatban – az MWC-n bemutatta az Xperia Arc nevű készülékét, amelyet formatervezése miatt hatalmas érdeklődés övezett. A cég képviselői bejelentették, hogy mostantól jóval hamarabb elérhetővé teszik a különböző frissítéseket, ez korábban ugyanis okozott feszültséget a felhasználók között.

Az Xperia Arc formatervezése sok dícsérő szót kapott
SonyEricsson

Az LG szintén nem spórolt a puskaporral, amikor bemutatták a Optimus 3D okostelefont, amely szemüveg nélkül élvezhető 3D-élményt ígér. Emellett a 8,9 colos képernyővel felszerelt, Honeycombot futtató Optiumus Pad táblagépről is lerántották a leplet. A 15:9 képarányú, full HD 1080p, 1280 x 768 WXGA felbontású, széles képernyős kijelző mögött a világ első kétmagos okostelefonjaként nemrégiben bemutatot Optimus 2X-ből ismert 1 GHz-es NVIDIA Tegra 2 kétmagos processzor dolgozik. A Optimus Pad-ben emellett beépített 3D-kamera is található.

Az Optimus Pad kamerája már 3D-felvételeket is tud rögzíteni
LG

Az olcsóbb kategóriákban is megjelent már a Google operációs rendszere, annak ellenére, hogy az Informa technológiai elemző cég figyelmeztetése szerint az egyre szaporodó androidos készülékek idővel kikezdhetik a platform „trendi” mivoltát”. Ennek ellenére az Alcatel Lucent bemutatott egy mindössze 60 euróba (kb. 16 000 forint) kerülő, Androidot futtató készüléket, amely várhatóan még drágának is számít majd a számtalan kínai gyártó nálunk kevésbé ismert modellje mellett.

[[ Oldaltörés (Díjakat is osztottak) ]]

Az MWC 2011-en a szervezők a végére hagyták a legfőbb show-elemet, a Global Mobile Awards 2011 díjátadó gálát. A legjobb mobilkészülék díját az Apple iPhone 4-ese nyerte, annak ellenére, hogy a cupertinói vállalat nem is vett részt kiállítóként a rendezvényen. „Kiváló képernyő, remek formatervezés, minőségi anyagok és fenomenális platform az alkalmazásokat fejlesztő cégek számára” – hangzott a zsűri értékelése. „Bár a verseny szoros volt, az iPhone 4 elődei sikerére építve felül tudott kerekedni és követendő példát mutat az okostelefonok gyártói számára.”

Az iPhone 4-et távollétében tüntették ki
AP

A legjobb gyártó díjával a legjobb készülék díját tavaly elhódító HTC-t jutalmazták. „Ez a cég a semmiből építette fel piaci jelenlétét, széles, több platformot átívelő portfóliójával” – mondták a zsűri tagjai. „Az elismerést kiváló kommunikációjukkal és remek ügyfélkapcsolataikkal érdemelték ki. A HTC Desire készülék pedig magasra tette a mércét a tavalyi év során az androidos készülékek számára.”

Az év Apple-alkalmazásának járó elismerést nem meglepő módon a Rovio nevű cég nyerte az Angry Birds nevű játékkal. „Ezt az alkalmazást több mint 50 millióan töltötték le, ez a mobiljátékok piacán soha nem látott sikernek számít, az Angry Birds emellett az üzleti modell tekintetében is innovatívnak bizonyult” – szólt a verdikt.

Az Angry Birds azóta már az Android-platformot is meghódította
AP

A legjobb BlackBerry-alkalmazás díját a készüléket is fejlesztő Research In Motion (RIM) saját gyártású BlackBerry Messengere nyerte. „Az azonnali üzenetküldés terén példamutató alkalmazás mélyen integrálható a telefonkönyvvel és a médiagalériával is” – méltatták a szakmai bírák a szoftvert.
Az év Android-alkalmazásának a díját is a fejlesztő Google nyerte el, a keresőcég térkép-szolgáltatásának, a Google Maps-nek a platformra kifejlesztett változatával.

Egy kis hazai

Magyar cég is képviseltette magát az idei MWC-n: az ITware Kft. is itt mutatta be ugyanis legújabb fejlesztéseit. A szakmai közönség most láthatta először a MyParty-t, az okostelefonokra készült, képekkel és videóval illusztrált közösségi programajánlóját, illetve a MOTIware közösségi mobiltelevíziós platform legújabb változatát is.

Az MWC mintegy 50 000 látogatójának lehetősége volt a MyParty-t kipróbálni az esti szórakozás kiválasztásához és a kapcsolatépítéshez is. Az Android vagy Symbian telefonokon futó MyParty mobil internet kapcsolaton keresztül teszi elérhetővé az aktuális TV, mozi és koncert programot. A felhasználók a nekik tetsző eseményeket véleményezhetik, értékelhetik és megoszthatják barátaikkal, ismerőseikkel. Az alkalmazás öntanuló módon megjegyzi, hogy milyen programok iránt érdeklődtek és személyes kedvenceik alapján az izgalmas újdonságokat is ajánlani tudja.

A magyar fejlesztés egyik célpontja is az Android-tábor volt
LG

A másik újdonság – a cég által korábban már a hannoveri CEBIT-en és a dubai GITEX kiállításokon is bemutatott -  közösségi mobiltelevíziós alkalmazásnak, a MOTIware-nek új, IMS (IP Multimedia Subsystem) változata lesz. Ezzel a megoldással az ITware költséghatékony, nyílt forráskódon alapuló kész komponenseket is biztosít a média streaming területén.

„Az általunk most bemutatott fejlesztések elsősorban a mobiloperátorok és tartalomszolgáltató vállalatok számára kínálnak gyors bevételnövelési lehetőséget, hiszen általuk a meglevő előfizetők részére olyan új élményeket biztosíthatnak, amelyek a kapcsolati hálókon keresztül gyorsan elterjednek és jelentős adatforgalmat generálnak.” – magyarázta Dankó Sándor az ITware ügyvezető igazgatója.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.