Hogy ez a gond mennyire „nagy”, az persze felhasználótól függ; aki azonban kényes saját adatainak biztonságára és a...
Hogy ez a gond mennyire „nagy”, az persze felhasználótól függ; aki azonban kényes saját adatainak biztonságára és a névtelen webezést részesíti előnyben, annak nem biztos, hogy a Chrome a legjobb megoldás. Miért is? Nos, a Chrome híres arról, hogy rengeteg infót közöl rólunk és netezési szokásainkról a Google felé – tekintve persze, hogy ez a Google böngészője, tulajdonképpen ez érthető is.
Kliens azonosító
Az első, és legvitatottabb ilyen funkció, az ún. „client ID”, azaz a kliens-azonosító kreálása. A Chrome minden netezési session első lépéseként készít egy ilyen azonosítót. Tény, hogy ennek eredeti célja nem a felhasználó nyomon követése, inkább egyfajta kényelmi funkció. Így derül ki például, hogy miket keresgetünk, és így kapunk később csak nekünk szánt hirdetéseket, illetve az URL mezőbe íráskor „ajánlatokat” (suggestions) stb.
Ennek ellenére elméletben lehetséges, hogy a Chrome felhasználót „visszakövessék”, éppen azért, mert rendelkezik ilyen azonosítóval. További Chrome-funkciók, melyek nem biztos, hogy a mi érdekünkben kerültek a gépre:
Timestamp
A böngésző másodpercre pontosan emlékszik, hogy mikor telepítettünk.
Alternate Error Pages
Alternatív hibalapok. Attól függően, hogy van beállítva böngészőnk, előfordulhat, hogy ha elgépelünk egy címet, akkor nem a hagyományos hiba oldalakat kapjuk (pl. 404), hanem a Google szervereiről töltődik le egy hibaüzenet oldal. Értelemszerűen igen valószínű, hogy ennek az az értelme, hogy eltárolják/statisztikát készítenek a félregépelt/nem működő oldalak címeiből, és persze, hogy ki- és hol, mikor óhajtotta felkeresni azokat.
RLZ-Tracking (csak régi verziók)
Szintén egy vitatott Chrome-funkció (volt): a böngésző kódolt (tehát valójában nem is tudjuk, mi van benne, csak sejtjük) adatokat küld a Google-nak. Ha még mindig látjuk az RLZ-t a címsorban keresések után, akkor frissítsük a Chrome-ot: a legújabb verziókból már kivették ezt a funkciót (vagy benne maradt, csak nem látjuk…) Ha ragaszkodunk jelenlegi Chrome-verziónkhoz, de nem szeretjük, ha kémkednek utánuk, könnyen kiüthetjük ezt a funkciót. Csak navigáljunk el a C:\Program Files\Google\Chrome\Application\Chrome-verziószám könyvtárba, és nevezzük át az RLZ.DLL fájlt valami másra. Látni fogjuk, hogy pl. keresések esetében az „RLZ” paraméter eltűnt a címsorból.
A Chrome-ban található „anonim böngészés” ugyanakkor nem közli teljesen világosan, hogy bekapcsoláskor a fenti funkciókból melyek szűnnek meg és melyek nem.
De miért is soroltuk fel a Chrome legvitatottabb funkcióit? Természetesen azért, hogy rögtön kínáljunk is egy megoldást ezek kikerülésére/kiiktatására. A megoldásra „Rushkid” nevű kedves olvasónk hívta fel figyelmünket – létezik ugyanis egy, a nyílt forráskódú Chromium alapjaira készült böngésző, az SRWare Iron, ami tulajdonképpen ugyanaz, mint a Chrome, csak éppen az előbb felsorolt „kémkedős” funkciók nélkül.
A telepítés után ne lepődjünk meg, nem rontottunk el semmit: az SRWare valóban úgy néz ki, mint a Chrome, és nem is igazán tud többet. A fejlesztők jelen esetben nem azzal foglalkoztak, hogy további extrákat tegyenek bele, sokkal inkább kivettek ezt-azt a kódból. (Igaz, az SRWare-ban van egy Adblocker funkció is, ami a Chrome-ban alapból nincs, de ez INI fájl beállítgatással konfigurálható, és elég fapados, jobban járunk egy Adblocker kiegészítővel.)
Az SRWare letölthető innen, természetesen ingyenes. Egy próbát megér, főleg ha szeretjük a Chrome-ot, de ugyanakkor szeretjük a névtelenséget is.