Titkos kémműholdat lőttek fel Kaliforniából
Az eddigi legnagyobb rakétát indították el az USA nyugati partjáról, fedélzetén egy olyan kémműholddal, amelynek funkcióját szigorú államtitok védi.
A BBC értesülései szerint a kilövéshez használt, 72 méter magas Delta IV Heavy típusú rakétákat eddig kizárólag a floridai Kennedy Űrközpontból lehetett indítani, mivel csak ott voltak erre alkalmas indítóállások. A kaliforniai Vandenberg Légibázison azonban mostanra elvégezték a szükséges átalakításokat, így már a legnagyobb méretű felderítő műholdakat is poláris pályára tudják állítani (olyan Föld körüli pálya, amelyen keringve a műhold a Föld mindkét pólusa felett is elhalad) innen. A Delta IV Heavy rakétákat jelenleg kizárólag katonai és hírszerzési célokra használják, noha már szóba került a jármű átalakítása a polgári űrrepülés számára.
A gigantikus, három hajtóművel ellátott rakéta motorjai másodpercenként egy tonna hajtóanyagot égetnek el, ezzel mintegy 2,9 millió Newton tolóerő teljesítményre képes. A jelenlegi kilövés volt az ötödik a rakéta történetében, egyébként az elmúlt két hónap során ez volt a második indítás.
A raktérben rejtőző műholdról nem hoztak nyilvánosságra részleteket. Annyit lehet tudni, hogy az amerikai Nemzeti Felderítő Ügynökség (National Reconnaissance Office – NRO), a védelmi minisztérium (DoD) egyik alszervezete üzemelteti. Az NRO a műholdas információt a DoD-val és a központi hírszerző ügynökséggel, a CIA-val osztja meg.
A Vandenberg bázisról egyébként utoljára 2005-ben lőttek fel egy Titan IV-B típusú rakétát, azonban az átalakítást követően már a nagyobb teherbírású Delta IV-esek is indíthatóak a kaliforniai támaszpontról. Utóbbiak egy tonnával nagyobb terhet képesek szállítani, ami szükséges a rendkívül nagy felbontással dolgozó katonai felderítő műholdak miatt (a jelenlegi rakomány a szatelitek legnagyobb csoportjába tartozik).