2010. december. 05. 15:38 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 05. 17:15 Tech

"Túllőtték a célon" az orosz műholdakat?

A kelleténél jóval magasabb Föld körüli pályára állt vasárnap az orosz GLONASS (Glonaszsz) navigációs rendszer három műholdja - közölték az orosz katonai-űrkutatási iparból származó források. Időközben kiderült, hogy a műholdak megsemmisültek: vagy a Csendes-óceánba zuhantak vissza, vagy a Föld légkörébe visszaérve elégtek.

Az orosz műholdakról szinte egész nap egymásnak ellentmondó hírek érkeztek. Legfrissebb cikkünket itt találják a berendezések megsemmisüléséről. Az egymásnak ellentmondó hírek szerint a hordozórakéta állt alószínűleg rossz pályára, majd a Föld légkörébe visszazuhant a Proton-M rakéta. Egyes hírforrások szerint Honolulutól, Hawaii fővárosától 1500 kilométerre északnyugatra zuhant a Csendes-óceánba a három orosz rakéta, más források viszont azt állítják, még a légkörben elégtek a berendezések.

A fellövés után röviddel az orosz űrkutatási ügynökség (Roszkoszmosz) még azt közölte, hogy a polgári és katonai célra egyaránt használható műholdakat Proton-M típusú hordozórakétával bocsátották fel a kazahsztáni Bajkonur űrközpontból, és az űrszerkezetek sikeresen Föld körüli pályára álltak. Az ITAR-TASZSZ hírügynökség azonban úgy értesült, hogy a hajtóművek a kelleténél nagyobb sebességre gyorsították a műholdakat szállító rakétafokozatot, így az a tervezettnél jóval magasabb orbitális pályán vált le a hordozórakétáról.

Később a Lenta.ru internetes oldal, továbbá a RIA-Novosztyi és az Interfax hírügynökségek is a rakéta, illetve a máholdak megsemmisüléséről írtak.

A GLONASS fejlesztése 1976-ban kezdődött, és a globális lefedettséget akkor 1991-re kívánták elérni. Az első műholdat 1982. október 12-én állították Föld körüli pályára. A rendszer 1995-ben kezdte meg működését, de a Szovjetunió összeomlása után, részben a karbantartások elmaradása miatt használhatatlanná vált.

Oroszország 2001-ben döntött a rendszer újbóli üzembe helyezéséről, s három évvel később a projekt megvalósításába bevonták Indiát is. A vasárnapi felbocsátással az egyenként 1415 kilogramm súlyú műholdakból álló navigációs rendszert bővítik. Vasárnapig  26 ilyen műholdat bocsátottak fel, közülük 20-at rendeltetésszerűen használtak, kettő tartalék volt, és négyet ideiglenesen kivontak a rendszerből. Ahhoz, hogy a rendszer folyamatosan használható legyen Oroszország egész területén, legalább 18 működő GLONASS műholdra van szükség, illetve 24-el lehet lefedni az egész világot.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.