2010. november. 05. 07:36 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 05. 07:36 Tech

Víznek nézik a fémet a tanulásra képtelen denevérek

Korábbi tapasztalataik ellenére a tanulásra képtelen denevérek újra meg újra megpróbálnak "fémet inni" - a tájékozódásban ugyanis sokkal inkább fülükre hagyatkoznak, mint más érzékszervükre.

A bajorországi, seewieseni Max Planck ornitológiai intézet kutatói szerint az ultrahangok segítségével tájékozódó állatok sok sima vízszintes felületet - fémet, műanyagot vagy fát - összetévesztenek a vízfelszínnel. Ennek oka, hogy a természetben a vízen kívül nem létezik hasonló felület.

A kutatók tizenöt fajt vizsgáltak meg, és megállapították, hogy a denevérek ismételten elkövetik ugyanazt a hibát. Ebből következik, hogy a víz akusztikai észlelése a denevérek veleszületett képessége, és a többi tapasztalatot és érzékelést is háttérbe szorítja.

Újra és újra elkövetik ugyanazt a hibát
AP

A denevérek látása gyenge, ultrahangok segítségével tájékozódnak: az általuk kibocsátott ultrahang az eléjük kerülő tárgyakról, rovarokról visszaverődik, és ezt érzékelik. Az ultrahang frekvenciája fajonként különböző.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.