Denevér-ultrahang: nemcsak tájékozódnak, beszélnek is vele
Meglepő konklúziókkal zárult tübingeni és konstanzi tudósok kutatása: a PLoS Computational Biology-ben közölt tanulmányukban azt részletezik: a közönséges denevérek nem csupán tájékozódásra használják az ultrahangot, hanem gyakorlatilag ezzel is beszélnek egymással.
Minden denevérnek saját hangja van, amit a többi denevér nem csupán felismer, hanem képes is a vele közvetített információt döntéshozáshoz felhasználni - olvasható a tanulmányban. A közönséges denevér (Myotis myotis) képes megkülönböztetni az egyes embereket az általa kibocsátott ultrahangok alapján, valamint a szélessávú ultrahangos (vagy más néven echolokációs) kommunikáció egyedi információkat is hordoz. A denevérek által kibocsátott hullámokat elemezve a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a denevérek egymást a felhangokból képesek azonosítani.
Mindez több területen is magyarázhatja azon viselkedésformákat, amiket a tudósok korábban már megfigyeltek a közönséges denevérekkel kapcsolatban: nem csupán az volt mindeddig kérdéses, hogy van-e nyelvük a denevéreknek, amit nem hallunk, hanem arról is keveset tudni, hogy miként alkotják meg csoportjaikat, illetve hogyan küszöbölik ki azt az interferenciát, amit több denevér együttes kommunikációja okoz.